Melez mısır yetiştiriciliğinde farklı doz ve formda kükürt kullanımının verim, verim unsurları ve kalite üzerine etkisi
The effects of different forms and doses of sulfur on yield, yield components and quality in hybrid maize agronomy
  1. Tez No: 575674
  2. Yazar: AHMET BOYDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu Araştırma Konya ili Karapınar ilçesi ekolojik şartlarında mısır bitkisi üzerine farklı doz (0, 10, 20, 30, 40 kg/da) ve formda (toz, sıvı, granül) kükürt kullanımının verim, verim unsurları, kalite ve toprak pH' ı üzerine etkilerini tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada tane verimi, koçan uzunluğu, koçan çapı, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, koçanda tane sayısı, koçanda tane ağırlığı, tane/koçan oranı, bin dane ağırlığı, hasatta tane nemi, ekim öncesi toprak pH' ı, hasat sonrası toprak pH' ı, yaprak sayısı, hektolitre ağırlığı özellikleri üzerine farklı kükürt form ve dozlarının etkisi incelenmiştir. Araştırma sonucunda tane verimi, koçan çapı özellikleri üzerine kükürt uygulama formlarının, tane verimi, koçan çapı, bitki boyu, koçanda tane ağırlığı, bin dane ağırlığı, tane nemi özellikleri üzerine kükürt dozlarının etkisi istatistiki açıdan önemli bulunurken, tane verimi, bitki boyu, tane nemi özellikleri için ise kükürt uygulama formu x kükürt uygulama dozu interaksiyonu etkisi önemli bulunmuştur. Çalışma sonucunda en yüksek tane verimi'' toz formunda ve 20 kg/da uygulama dozundan elde edilmiştir. Çalışmada kükürtün toz formda uygulaması incelenen özelliklerin çoğunda ön plana çıkarken doz uygulamasının etkinliği ise değişkenlik göstermiştir. Araştırmanın tek yıl yürütülmüş olması ve kükürt elementinin çalışmanın yürütüldüğü yüksek PH ve kireçli topraklar dikkate alındığında bu tip çalışmalarda kesin sonuca varabilmek için 3-4 yıl sürecek uzun soluklu çalışmaların gerekli olduğu kanaatine varılmıştır..
Özet (Çeviri)
This research was carried out in 2012 on corn plant in the ecological conditions of Karapınar district in Konya province. The effects of different doses (0, 10, 20, 30, 40 kg / da) and sulfur (powder, liquid, granule) on the yield, yield components, quality and soil pH were investigated. After harvesting, soil pH, seed weight, seed weight before harvest, seed weight after harvest, seed weight at harvest, seed weight at harvest, ı, number of leaves, hectolitre weight, and the effects of different sulfur forms and doses. As a result of the study, the effect of sulfur doses on grain yield, seed diameter characteristics, sulfur application forms, grain yield, cob diameter, plant height, coarse grain weight, grain weight, grains weight and particle nematity properties were found statistically significant, while grain yield, For the properties sulfur application form x sulfur application dosing interactions Significant. As a result of the study, the highest granulated powder was obtained from the application form and 20 kg / da dose. In study, the effect of the application of sulphide powder in the powder form was mostly in the foreground, whereas the effect of dose application varied. Considering the fact that the research was carried out for one year and the high pH and calcareous soil in which the sulfur element was studied, it was concluded that effective results could be obtained by applying 3-4 years at least 20 kg / da doses every year.