Belediyelerde altyapı hizmet kalitesinin ölçülmesi Çanakkale Belediyesi örneği
Measurement of infrastructure service quality in municipalities Çanakkale Municipality example
  1. Tez No: 582549
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH AKÇAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, Çanakkale ili Belediyesi hizmet kalitesinden vatandaş algısının belirlenmesi ve farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın evreni 2018-2019 yıllarında Çanakkale belediyesi hizmetlerinden yararlanan vatandaşlardır. Örneklemi ise Çanakkale ili merkezinde farklı mahallelerde ikamet eden ve tesadüfi örneklem yöntemiyle belirlenen 380 kişi oluşturmuştur. Bu kapsamda araştırmaya katılan bireylerin kişisel bilgileri ve Çanakkale İli Belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeylerinin belirlendiği SERVQUAL ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçek Parasuraman ve arkadaşları (1985) tarafından geliştirilmiş ve Şarbak (2009) tarafından Türkçe olarak kullanılan ölçek araştırmamızda kullanılmak üzere uyarlanmıştır. Ölçek güvenirliği Chronbach Alpha testi ile değerlendirilmiş α=0,945 çıkmıştır. Bu sonuç ölçeğin oldukça güvenilir olduğunu ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the perception of citizen from the service quality of Çanakkale Municipality and to examine it in terms of different variables. The population of the research is the citizens benefiting from the services of Çanakkale Municipality in 2018-2019. The sample consisted of 380 people living in different neighborhoods in the center of Çanakkale and determined by random sampling method. In this context, SERVQUAL scale was used to determine the personal information of the participants and their satisfaction level from the services of the Municipality of Çanakkale. This scale was developed by Parasuraman et al. (1985) and adapted by Şarbak (2009) to be used in our study. The reliability of the scale was evaluated by Chronbach Alpha test and α=0,945. This result indicates that the scale is very reliable.