Experimental investigation of fluidized bed to be used as solar thermal energy storage
Isı enerjisi deposu olarak kullanılan yatakların deneysel incelenmesi
- Tez No: 582550
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER TARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hava ve granüller tanecikli yapıdaki, 0.08 m x 0.4 m x 0.08 m boyutlarında tasarlanan ısı enerjisi depolama ünitesi, deneysel ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği yazılımı yardımıyla incelenmiştir. Hidrodinamik ve ısıl deneyler Serdar Hicdurmaz'ın [19][29] sayısal çalışmasını doğrulamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda ODTÜ'de deney düzeneği kurulup Hiçdurmaz'ın modeli yeni geometri ve aynı çözüm yollarıyla tekrar modellenmiştir. Modelde birinci derece zaman ayrıştırma tercih edilmiş ve Eulerian-Eulerian yaklaşımı kabul edilmiştir. Modelleme çalışması boyunca Syamlal-O'Brien sürükleme modeli ve Gunn termal modeli kullanılmıştır. Her iki çalışmada da Geldart B tanecik tipindeki silika kum kullanılmıştır. Bütün deneyler kum taneciklerinden sonra tezde CARBOHSP olarak anılan sinterlenmiş boksit tanecikleriyle farklı parçacıkların akışkan yatak içindeki davranışlarını karşılaştırmak için tekrar edilmiştir. Yatak boyunca basınç düşümü ve yatak yükselme oranının deneysel sonuçları yazılım değerleri ile doğrulanmıştır. Isıl deneyler sırasında 585 K sıcaklığında kum kullanılıp sıcaklık değerleri K tipi ısıölçerler ile ölçülüp model verileri ile kıyaslanmıştır. Her iki deneyin sonuçları da model sonuçları ile tutarlılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
An air-granular particle fluidized bed system with dimensions of 0.08 m x 0.4 m x 0.08 m designed and analyzed experimentally and modeled with a commercial CFD software. The aim of the hydrodynamic and thermal experiments is validation of the numerical model previously developed by Serdar Hiçdurmaz. For this purpose, an experimental setup is built at METU and CFD model of Hiçdurmaz is modified for the new geometry with the same solution settings. First-order time discretization and Eulerian-Eulerian approach are used in the model. Syamlal O'Brien drag model and Gunn thermal model are applied. Silica sand from Geldart B type particles is used in both experimental and numerical studies. After sand particles, all experimental studies are repeated with sintered bauxite particles, which are called CARBOHSP, to compare the behaviors of different particles in the fluidized bed system. Experimental results of pressure drop and bed height expansion are used for validating the CFD model. During thermal experiments, 585 K hot sand is used and, with K-type thermocouples, temperatures are measured and compared with the simulation results. Both hydrodynamical and thermal experimental results are consistent with the CFD results.