Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde bulunan bir grup ahşap eser
A group of wooden works in the Museum of Turkish and Islamic Works
- Tez No: 582564
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Müzecilik, Sanat Tarihi, Crafts, Museology, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Tarihsel süreç içersinde önemli bir konuma sahip olan İstanbul, çağlar boyunca önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Zamanla medeniyetlerin kültürel etkileşimi sonucunda kent zengin bir kültür birikimine sahip olmuştur. Kültür birikimini mimariden el sanatlarına kadar sanatın geniş bir yelpazesinde görmek mümkündür. İlk başlarda insanoğlunun temel ihtiyaçlarından doğan el sanatları, zaman içinde toplumların düşünce ve estetik duyguları yansıtmada iyi bir araç olmuştur. El sanatları ürünlerinden ahşap sanatı da bunlar arasında önemli bir yer tutar. Ahşap, doğal özelliklerinden dolayı, estetik ve sıcak dokusuyla geçmiş dönemlerden günümüze kadar sürekli tercih edilen bir malzeme olmuştur. Hayatın birçok alanında kullanılan ahşap, el sanatlarında da vazgeçilmez bir özelliğe sahiptir. Çağlar boyunca el sanatlarında kullanılan ahşap, Türk El Sanatlarında da sıklıkla tercih edilen bir malzeme olmuştur. Türklerin ahşap sanatıyla tanışmaları serüveni oldukça geçmişe gitmektedir. Orta Asya'daki kurganlardan çıkan ahşap eserler, Türklerde ahşap sanatının ne denli erken başladığını göstermektedir. Türklerin Anadolu'ya gelmeleriyle beraber ahşap işçiliği geleneği devam etmiş ve günümüze dek de süregelmiştir. Türklerde ahşap sanatı İslamiyet'ten önceki dönemlerden Osmanlının son dönemlerine kadar bir değişim ve gelişim süreci geçirdiği, eserlere uygulanan süsleme tekniği ve kompozisyonlardan anlaşılmıştır. İstanbul'un kültür birikimini sergilemede zengin koleksiyonlara sahip Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde bulunan bir grup ahşap eser incelenmiştir. İstanbul, içinde barındırdığı birçok mimari yapı ve müzelerle Türk ve İslam Sanatına ait zengin örnekleri barından önemli bir kenttir. Bu kentte bulunan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, ahşap eserlerle beraber Türk sanatına dair pek çok ürüne ev sahipliği yapmaktadır. Araştırmaya konu olan 24 adet ahşap eser kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Eserler katalog bölümünde envanter bilgileri oluşturularak incelenmiştir. Ayrıca konunun daha iyi anlaşılması için değerlendirme ve karşılaştırma bölümlerinde de eserler hakkında bilgi verilmiştir. Elde edilen bilgi ve verilerden yararlanarak son aşamada sonuç bölümünde kısa çıkarımlarda bulunulmuştur. Sonuç bölümünün devamında ise eserlerin mevcut durumlarından yola çıkarak önerilerde bulunulmaktadır. Anahtar Kelimeler : Ahşap, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Ahşap Sanatı, El Sanatları Sayfa Sayısı : 193 Tez Danışmanı : Dr. Öğr. Ü. Ercan ÇALIŞ
Özet (Çeviri)
Istanbul, which has an important position in the historical process, has hosted important civilizations throughout the ages. Over time, as a result of the cultural interaction of civilizations, the city had a rich cultural accumulation. It is possible to see the cultural accumulation in a wide range of art from architecture to handicrafts. At the beginning, handicrafts, which arose from the basic needs of human beings, became a good tool in reflecting the thoughts and aesthetic feelings of societies over time. Among these handicraft products, wood art has an important place among them. Because of its natural properties, wood has been a preferred material from past to present with its aesthetic and warm texture. Used in many areas of life, wood has an indispensable feature in handicrafts. Wood, which has been used in handicrafts for ages, has been a preferred material in Turkish Handicrafts. The advent of Turks to meet the art of wood goes back a long way. Wooden works from the kurgans in Central Asia show how early the art of wood began in the Turks. With the arrival of the Turks in Anatolia, the tradition of woodwork continued and has continued to this day. It is understood from the decorative techniques and compositions applied to the works that the Turks had undergone a change and development process from the periods before Islam to the last periods of the Ottoman Empire. A group of wooden artifacts found in the Museum of Turkish and Islamic Arts, which has rich collections, were examined in order to exhibit Istanbul's cultural accumulation. Istanbul is an important city with its many architectural structures and museums and rich examples of Turkish and Islamic Art. The Museum of Turkish and Islamic Art in this city is home to many works of Turkish art along with wooden artifacts. 24 wooden artifacts subject to the study were examined extensively. The works were examined by creating inventory information in the catalog section. In addition, in order to better understand the subject, information about the works is given in the evaluation and comparison sections. In the last stage, short conclusions were made in the conclusion section by making use of the information and data obtained. In the continuation of the conclusion section, suggestions are made based on the current status of the works. Key Words : Wood, Turkish and Islamic Works Museum, wood art, handicrafts Quantity of Page : 1 193 Supervisor : Dr. Öğr. Ü. Ercan ÇALIŞ