Siber saldırılar ve ülkelerin siber güvenlik politikaları
Cyber attacks and countries cyber security policies
  1. Tez No: 582563
  2. Yazar: SU DİLARA ALİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE IŞINSU ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Law, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Dijital teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte getirdiği sorun ve sorumluluklarla birlikte ülkemizde ve dünyada son yıllarda siber suç, siber güvenlik ve bilgi güvenliği gibi kavramları tartışılmaya başlanmıştır. Çalışmanın konusu Siber Saldırılar ve ülkeler bazında oluşturulan siber güvenlik stratejilerinin incelenmesidir. Bu çalışma kapsamında birinci bölümde siber saldırı kavramı, çeşitleri detaylı olarak incelenecek olup saldırıların özellikleri, yapılış biçimleri, saldırganlar ve korunma yöntemleri ve siber saldırılar sonucu meydana gelen zararlar teknik ve hukuksal boyutta detaylı analizi yapılacaktır. İkinci bölümde ise siber güvenlik ve bilgi güvenliği kavramları açıklanacak olup bu güvenliğin sağlanma yöntemleri ile siber güvenlik ve bilgi güvenliği kavramları kapsamında Türkiye'nin, ülkelerin ve Uluslararası Örgütlerin siber güvenlik stratejileri ve siber saldırılara yaklaşımları ile saldırıların sonuçları örneklerle ele alınacaktır. Çalışma kapsamında ülkeler bazında ayrı ayrı ve detaylı inceleme yapılmış olup incelenen ülkelerin siber güvenlik strateji belgeleri ve yayınladıkları belgeler değerlendirilmiş, bu strateji belgeleri kapsamında siber güvenlik strateji uygulamaları detaylı olarak incelenerek siber güvenliğin hukuki altyapısı, eksiklikler ve gereklilikler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the problems and responsibilities brought by the development of digital technology, the concepts of cyber crime, cyber security and information security have been an important topic of discussion in our country and in the world in recent years. The subject of this study is to examine cyber attacks and countries' cyber security strategies. In the scope of this study, the concept of cyber attack will be examined. In the first part the characteristics of the attacks, the methods of the attacks, the attackers, the protection methods and the damages caused by cyber attacks will be analyzed in detail within technical and legal dimensions. In the second part the concept of cyber security and information security will be explained and in the scope of these concepts cyber security strategies and the consequences of these attacks in Turkey as well as other countries and International Organizations will be discussed with examples. Throughout this study, a separate and detailed examination was made on the basis of countries. Cyber security strategy documents of these countries were examined and the documents they have published were evaluated. Within the scope of these strategy documents, cyber security strategy policies were examined in detail and the legal infrastructure, deficiencies and requirements of cyber security were discussed.