Betonarme binaların depreme karşı güçlendirilmesi
Strengthening of reinforced concrete structures against earthquake
  1. Tez No: 582569
  2. Yazar: DENİZ AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN RIZKULLAH YERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dünya tarihi boyunca canlıların en fazla etkilendikleri ve can güvenliklerinin sarsıldığı doğal afet türü olan deprem insanlık ve dünya tarihi boyunca önlem alınması gereken en önemli konulardan biri olmuştur. Ne yazık ki ülkemizde deprem konusu 1999 yılında meydana gelen Marmara depremindeki acı kayıplar sonrasında önemli konulardan biri haline gelmiştir. Türkiye sınırlarının büyük bir bölümü fay hattı üzerinde olduğu düşünülecek olursa, depreme karşı alınan önlemler, günümüz şartlarında ülkenin en önemli konularından biri haline gelmiş durumdadır. Bu çalışmada; geçtiğimiz aylarda yürürlükten kalkan TDY2007 ve henüz yürülüğe giren 2018 yılında çalışmaları tamamlanan deprem yönetmeliğinin güçlendirme bölümleri mercek altına alınmıştır. Değişen veya artık kullanılmayan parametrelerin yanı sıra yeni eklenen tanımlara da değinilmiştir.Hesap yöntemlerindeki farklılıklar, değişen deprem haritası, bina yükseklik sınıflarının yeniden tanımlanması ve güçlendirme için kullanılacak hesaplarda gerekli zemin parametrelerinin farklılıkları incelenmiştir. Yapı güvenliğinin maksimum seviyede olmasını gözeten güçlendirme konusunu ele alınan bu çalışmada olumlu ve olumsuz yönler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquake, which is the type of natural disaster in which living beings are most affected and life security is shaken throughout world history has been one of the most important issues that need to be taken precautions during humanity and world history. Unfortunately, the earthquake in our country has become one of the important issues after the loss of the Marmara earthquake in 1999. If the borders of Turkey will be considered to be a large portion of the fault line, the measures taken against earthquakes, one of the country's most important issues in today's world has already become. In this study; TDY2007, which was repealed in recent months, and the strengthening chapters of the earthquake regulation, whose work was completed in 2018, has been examined. Altered or no longer used parameters as well as newly added definitions were also mentioned.Differences in calculation methods, changing earthquake map, redefinition of building elevation classes and differences in the required soil parameters in the calculations to be used for reinforcement were investigated. In this study, which focuses on strengthening the maximum level of building security, positive and negative aspects were compared.