Şanlıurfa Müzesi'nde Bulunan Ahşap Eserler
Wood Works in Sanlıurfa Museum
- Tez No: 582577
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAYİ KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Müzecilik, Sanat Tarihi, Crafts, Museology, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Güneydoğu Anadolu bölgesinin önemli şehirlerinden biri olan Şanlıurfa, ilk çağlardan bugüne kadar önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış ve büyük bir kültür merkezi olmuştur. Zaman içerisinde uygarlıkların bir arada yaşamasıyla zenginleşen bu çok kültürlü yapı mimaride, sanatta ve daha birçok alanda gelişmeler göstermiştir. Bu gelişmelerin sonunda kendine has bir üslubun doğup geliştiği bir kent olan Şanlıurfa, mimari eserlerden, el sanatlarına kadar pek çok sanat eseri örnekleriyle karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla bu tarihsel geçmişin ve kültür birikiminin bir parçası olan Şanlıurfa Müzesi'nde bulunan ahşap eserler birçok açıdan değerlendirmesi yapılmış ve önemli sonuçlar elde edilmiştir. Şanlıurfa Müzesi'nde bulunan ahşap eserler, kullanılan malzeme, uygulanan teknik, süsleme programı, form ve tür farklılığı gibi özellikleri ile birlikte ele alınmıştır. Ahşabın tanımı, ağacın çeşitliliği, yapımında kullanılan malzemeler, gereçler ve teknikler, ayrıntılarıyla incelenmiştir. Bu süreçte, Şanlıurfa'nın ayrıntılı tarihi ve bölgesel konumu, müzenin tanıtımı ve mevcut durumu hakkında da ayrıca bilgiler verilmiştir. Çalışmamızın amacı doğrultusunda, Şanlıurfa Müzesi depolarında muhafaza edilen ahşap eserlerden 6 adet ve teşhirde bulunan eserlerden de 14 adet olmak üzere toplam 20 adet eser değerlendirilmeye alınmıştır. Bu çalışmanın sonunda Osmanlı dönemi ile Erken Cumhuriyet döneminden günümüze önemli eserlerin ulaştığı görülmektedir. Konunun daha iyi kavranması açısından envanter çalışmasından sonra bir değerlendirme ve karşılaştırma yapılarak, farklı bölgelerdeki örneklerle eserlerin benzer ve farklı yönleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda tanıtılan eserlerden elde edilen bilgilerden bir sonuca varılmış ve öneriler dile getirilmiştir. Bu çalışmanın toplumda iyi bilinç oluşturmasının vesile olacağını ve ayrıca araştırmacıların, ilgili kurumların dikkatini çekeceğini temenni ederiz.
Özet (Çeviri)
Şanlıurfa, one of the most important cities of Southeastern Anatolia, has hosted important civilizations since the first ages and has become a big cultural center. This multicultural structure, which is enriched by the coexistence of civilizations over time, has shown improvements in architecture, art and many other fields. At the end of these developments, Şanlıurfa is a city where a unique style was born and developed and we see many works of art from architectural works to handicrafts. Therefore, the wooden artifacts in the Şanlıurfa Museum, which is part of this historical background and cultural accumulation, have been evaluated in many respects and significant results have been obtained. The artifacts in the Şanlıurfa Museum are discussed together with the materials used, the technique applied, the decoration program, the form and the kind of difference. The definition of wood, the variety of the tree, the materials used in the construction, materials and techniques are examined in detail. In this process, detailed information on the historical and regional location of Şanlıurfa, the presentation of the museum and its current status are also given. For the purpose of our study, a total of 20 artifacts including 14 pieces of artifacts and 14 pieces of artifacts preserved in Şanlıurfa Museum warehouses were included in the study. At the end of this study, it is seen that important works reached from the Ottoman period to the present. In order to gain a better understanding of the subject, an evaluation and comparison was made after the inventory study and similar and different aspects of the works were tried to be determined with examples from different regions. At the end of the study, a conclusions was obtained from the information obtained from the works and suggestions were expressed. We hope that this study will be conducive to creating good consciousness in society and that researchers will attract the attention of relevant institutions.