Farklı dikim sistemlerinde yetiştirilen bazı sert çekirdekli meyve türlerinin antalya koşullarında fenolojik ve pomolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of phenological and pomological properties of some hard seed fruit species growed in different planting systems in antalya
  1. Tez No: 582576
  2. Yazar: YASİN MUSTAFA KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAMİ TOZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma farklı dikim sistemlerinde bazı şeftali-nektarin ve erik türlerinin fenolojik ve pomolojik özelliklerinin belirlenmesi için 2018-2019 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait Araştırma ve Uygulama Arazi'sinde yürütülmüştür. Araştırmada; şeftali ( Flored, Extreme314, Fresh Red ), nektarin (Early May, Gartairo, Garofa ) ve erik (Black Splendor, Cemre, EarlyQueen ) çeşitleri, dört farklı dikim sisteminde yetiştirilmiş çeşitlerde fenolojik ve pomolojik parametreler incelenmiştir. Şeftalide en erken uyanma ve ilk çiçeklenme Flored çeşidinde gerçekleşmiştir. En iyi meyve tutumu ve bitki başına verim Flored çeşidinde merkezi lider sisteminde budanan bitkilerden elde edilmiştir. Nektarin çeşitlerinde en erken uyanma ve ilk çiçeklenme Garofa çeşidinde olmuştur. Gartairo nektarin çeşidinde en iyi meyve tutumu ve bitki başına verim V tatura trellis sisteminde elde edilmiştir. Eriklerde en erken uyanma ve ilk çiçeklenme Black Splendor çeşidinde kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the phenological and pomological characteristics of some peach-nectarine and plum species in different planting systems in the Research and Application farm of Akdeniz University Faculty of Agriculture Department of Horticulture between 2018-2019. In the study; phenological and pomological parameters were examined on Peach (Flored, Extreme314, Fresh Red), nectarine (Early May, Gartairo, Garofa) and plum (Black Splendor, Cemre, EarlyQueen) varieties, cultivated in four different planting system. Flored had the earliest budbreak and flowering among the peach varieties. The best fruit bearing and yield per plant were obtained from plants trained in the central leader system of the Flored cultivar. The earliest budbreak and flowering was observed on Garofa amongthe nectarine varieties. The best fruit bearing and yield per plant, on the other hand were obtained from Gartairo nectarine cultivar trained as V tatura trellis system. The earliest budbreak and flowering were recorded in the Black Splendor variety of the plums.