Impact of sustainability in brand identity:Visual analysis of Ikea, Adidas, BMW, Bosch
Sürdürülebilirliğin marka kimliği üzerindeki etkileri:İkea, Adidas,BMW,Bosch firmalarının görsel analizi
- Tez No: 582584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDA ÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tez, görsel iletişim tasarımındaki sürdürülebilir yaklaşımları incelemektedir. Sürdürülebilirlik, günümüzün dikkat çeken konularından biridir. Kendini eğitime ve iş dünyasında büyük şirketlerin misyonuna ekletmeyi başarmıştır. Sürdürülebilir olmanın öneminin arkasında yatan neden güçlüdür. Gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmak insanların borçlarından biridir ve bilinen odur ki, bu borcu ödemek yalnızca yolda yerlere çöp atmamak, alınan ürünlerde ve günlük hayatta verilen kararlarda daha az su kullanmak, enerji kullanımında ve atık üretiminde minimal davranmak gibi kişisel önlemlerle sınırlı olmamakla beraber aynı zamanda şirketlerin, kurumların ya da toplulukların da üretim ve işleyişlerinde önlemler almalarını da içermektedir. Dünyaya olabildiğince az zarar verme ihtiyacı insanlara ulaşırken, tasarımda, pazarlamada, insanların alış veriş alışkanlıklarında yeni terimler yaratmıştır. Bu noktada görsel iletişim tasarımının insan davranışlarında değişiklik yaratmada başarılı olduğunu görmekteyiz. Bu tezde görsel iletişim tasarımının ne ya da neler yapıp insanların sürdürülebilir tercihler yapmasına yardım ettiği, doğayı korumamızda nasıl bir anahtar olduğu ve şirketlerin kendi işleyişleri içerisinde ne gibi sürdürülebilir önlemler aldığı, bu alanda en aktif firmaların reklam kampanyaları ya da ürünleri üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the sustainable approaches in visual design are examined. Sustainability is one of the prominent subjects of today. It has managed taking place in education and in the missions of major companies in the business world. The reason underlying the importance of being sustainable is strong. It is one of the liabilities of the people to leave a clean world to the next generations and for paying this debt, it is clear that it is not only necessary to take personal measures such as avoiding throwing garbage on the streets, using less water in the products bought and in daily decisions and acting minimal in energy usage and waste production, but also companies, corporations and communities should take certain measures in their productions and processes. While the necessity of giving as little damage as possible to earth reaches people, it resulted in new terms emerging in design, marketing and shopping behaviours of people. At this point, we see that visual communication design is successful in creating changes in human behaviours. In this thesis, it is examined by which means visual communication design does to help people do sustainable choices, how it serves as a key for us to protect nature, what kind of sustainable measures the companies take in their processes, through the advertising campaigns or products of the most active companies.