Ambalaj tasarımında baskı teknikleri ve yaratıcı yaklaşımlar
Printing techniques and creative approaches in packaging design
  1. Tez No: 903056
  2. Yazar: EZGİ DEMİRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SETENAY SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ambalaj tasarımında kullanılan baskı tekniklerinin ve yaratıcı yaklaşımların pazarlama stratejilerindeki kritik rolünü incelemektir. Araştırma, ambalaj tasarım sürecinde ofset, flekso, dijital baskı gibi baskı tekniklerinin estetik, fonksiyonellik ve sürdürülebilirlik açısından nasıl avantajlar sunduğunu ortaya koymayı hedeflemektedir. Aynı zamanda, yaratıcı yaklaşımlar ve bu tekniklerin ambalajın görsel kimliğine olan etkisi de araştırmanın kapsamına dahil edilmiştir. Araştırmanın kapsamı, ambalaj tasarımı ve baskı teknikleri konusunda hem teorik bilgi sunmakta hem de güncel uygulamaları analiz ederek bu alandaki trendleri ortaya koymaktadır. Ambalaj tasarımındaki yenilikçi çözümler ve interaktif teknolojilerin (örneğin artırılmış gerçeklik, QR kodlar) tüketici deneyimine etkisi de detaylı olarak ele alınmaktadır. Araştırma yöntemi olarak nitel analiz kullanılmıştır. Literatür taraması ile baskı teknikleri ve yaratıcı yaklaşımlar üzerine mevcut bilgiler derlenmiş, ambalaj tasarımındaki örnek uygulamalar incelenmiş ve bu uygulamaların pazarlama stratejilerine etkisi değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, ambalaj tasarımının fonksiyonel ve estetik boyutlarını birleştirerek markaların pazarda öne çıkmalarına nasıl yardımcı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the critical role of printing techniques and creative approaches used in packaging design in marketing strategies. The study aims to reveal how printing techniques such as offset, flexo, and digital printing offer advantages in terms of aesthetics, functionality, and sustainability throughout the packaging design process. Additionally, creative approaches and the impact of these techniques on the visual identity of the packaging are included within the scope of the research. The research scope provides both theoretical knowledge on packaging design and printing techniques, and analyzes current applications to present trends in this field. Innovative solutions in packaging design and the effects of interactive technologies (such as augmented reality and QR codes) on the consumer experience are also examined in detail. The research method is based on qualitative analysis. Existing information on printing techniques and creative approaches was compiled through a literature review, and exemplary applications in packaging design were examined to assess their impact on marketing strategies. The data collected demonstrate how the integration of functional and aesthetic dimensions in packaging design helps brands stand out in the market.