Lucian Freud, Francis Bacon ve C.Gustav Jung resimlerinin psikanaliz yöntemiyle incelenmesi
Analyses of paintings of Lucian Freud, Francis Bacon and C.Gustav Jung using psychoanalysis methods
  1. Tez No: 582594
  2. Yazar: ELİF ÇATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİT BÜYÜKİŞLEYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Psikanaliz Kuramı, düşünce tarihinin, sanatsal yaratı ve üretileni çözümlemeye en büyük katkılarından birisidir. Sigmund Freud öncesinde başlayan ancak klinik gözlemler ve görüşmelerden yola çıkılarak kuramsal bir bütünlük kazandırılan Psikanaliz Kuramı, sadece psikolojik bir nevrozun nedenlerini, belirtilerini veya sebep olduğu diğer semptomları ortaya çıkaran bir kuramsal çalışma değildir. Sanatsal felsefeye, kültürel yapıdan sosyolojiye kadar birçok alanda devrimsel yenilikler sağlayan Psikanaliz Kuramının şüphesiz en çok kullanıldığı alanların başında sanat ve sanat alt başlığında resim gelmektedir. Psikanaliz Kuramı aynı zamanda sanat kuramlarının da temelinde olan çok önemli kavramlara farklı bir bakış açısı kazandırmıştır. Bilinçaltı ve İçgüdü kavramlarını bütünüyle farklı bir yaklaşımla ele alan Sigmund Freud aynı zamanda Yapısalcı Kişilik Kuramı ile İd, Ego ve Superego gibi kavramları da sanatsal üretimin bilinçli bir parçası haline getirmiştir. Yüzyıllardır tartışılan sanatçı ve sanatsal üretimin nasıl olduğuna dair soruların belki de en bilimsel yaklaşımı Psikanaliz Kuramı ile başlamış olur. Sigmund Freud'un devrim niteliğindeki kuramsal çalışmalarının en güçlü etkilerinin hissedildiği dönem ise 1900'lu yılların ilk yarısıdır. Bu yıllarda doğan ve çağdaş resim sanatının önemli isimleri arasında gösterilen Lucian Freud, Francis Bacon ve Carl Gustav Jung'un eserlerinin bütünlüklü bir incelemesini ele alan bu çalışma, Sigmund Freud'un kuramsal çalışmaları üretim sürecinde de bu sanatçıları etkilemiştir. Dönemin diğer önemli sanat akımları ve yönelişleri olan Ekspresyonizm, Sürrealizm de aynı şekilde dönemin 2.Dünya Savaşını Eleştiren Ruhunu taşıdığı kadar Freud'un Psikanaliz Kuramından da etkilenmiştir. Bu nedenledir ki çalışma alt başlıklar halinde bütünlüklü bir içerik analizi sunmanın yanı sıra genel anlamda Psikanaliz Kuramından faydalanılarak ele alınmıştır. Lucian Freud, Francis Bacon ve Carl Gustav Jung'un resimlerinin incelenmesi ise bütün bu kuramsal çerçeve üzerinden değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The Theory of Psychoanalysis is one of the greatest contributions to the analysis of the history of thought, artistic creation and production. Psychoanalytic Theory, which started before Sigmund Freud but was given a theoretical unity based on clinical observations and interviews, is not only a theoretical study that reveals the causes, symptoms or other symptoms of psychological neurosis. Psychoanalytic Theory, which provides revolutionary innovations in many fields ranging from art, philosophy, cultural structure to sociology, is one of the most widely used areas of art and paintings. Psychoanalytic Theory has also brought a different perspective to the very important concepts that are at the basis of the theories of art. Sigmund Freud, who took the concepts of subconscious and instinct in a completely different way, has also made the concepts of Structuralist Personality Theory and Id, Ego and Superego a conscious part of artistic production. Perhaps the most scientific approach to questions about how artists and artistic production have been discussed for centuries has begun with the Psychoanalytic Theory. The period in which the most powerful effects of Sigmund Freud's revolutionary theoretical work was felt in the first half of the 1900s. This study, which is an integral study of the works of Lucian Freud, Francis Bacon and Carl Gustav Jung, who were born in these years and are among the most important names of contemporary art, also influenced these artists during the production process. Expressionism, Surrealism, Conceptual and Avant-garde Art, which were the other important artistic movements and directions of the period, were also influenced by Freud's Theory of Psychoanalysis as well as carrying the Critical Spirit of World War II. For this reason, in addition to presenting a complete content analysis in sub-headings, it has been discussed in general by using Psychoanalytic Theory. The study of the paintings by Lucian Freud, Francis Bacon and Carl Gustav Jung will be evaluated through this theoretical framework.