Çubuk ilçesinde televizyonun tarımsal programlarının izlenmesi ve etkileri üzerine bir araştırma
A Research on the effects of agricultural television programmes rural viwers in Çubuk district
  1. Tez No: 5826
  2. Yazar: İSMAİL COŞKUN CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN TATLIDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
221 ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇUBUK İLÇESİNDE TELEVİZYONUN TARIMSAL PROGRAMLARININ İZLENMESİ VE ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA İ. Coşkun CEYLAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Dan2şman: Doç. Dr. Hasan TATLIDİL 1988, Sayfa: 123 Jüri: Doç. Dr. Hasan TATLIDİL Doç. Dr. Ayhan ÇIKIN Doç. Dr. Nurettin YILDIRAK Bu araştırma Ankara'nın Çubuk ilçesi köylerinde yürütülmüştür. Araştırmada yeni tarım tekniklerinin çift çiler tarafından benimsenmesinde televizyondaki tarımsal programların etkileri incelenmiştir. Araştırmanın bulgu ları şu şekilde Özetlenebilir; televizyondaki tarımsal programlardan yeni bir tarım tekniği öğrenen çiftçiler, daha yüksek eğitim seviyesine, daha yüksek gelir seviye sine, daha geniş işletme arazisine sahip olan, kendi üre tim faaliyetine ilişkin kayıtları tutan ve diğer çiftçi lere göre yayım Örgütünü daha sık ziyaret eden bireyler dir. Çiftçilerin $ 95' i. ' televizyon alıcısına sahiptir fakat fo 94'ü düzenli olarak bütün televizyon programları nı izlemektedir. İzleyenlerin $ 66*sı televizyondaki ta rımsal programlardan yeni bir tarım tekniği öğrenmiştir. Televizyondaki tarımsal programlardan yeni bir tarım tek niği öğrenen izleyicilerin $> 33' ü öğrendiğini kendi iş letmelerinde uygulamıştır. Televizyondaki tarımsal prog ramlar kırsal alanda yenilikleri benimseme sürecinde“haberdar olma”aşamasında daha etkilidir. Pakat“karar verme”ve“uygulama”aşamalarında yayım elemanı daha et kili olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: tarımsal televizyon programları, tarımsal yeniliklerin yayılması, tarımsal yayım, kitle haberleşmesi, yenilikleri benimseme süreci, yayım Ç&lışmaları.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH OK THE EFFECTS OF AGRICULTURAL TELEVISION PROGRAKÎ5ES RURAL VIEWERS IN ÇUBUK DISTRICT î. Coşkun CEYLAN Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Assoc. Prof.Dr, Hasan TATLIDİL, 1988, Page: 123 «Jury : Assoc, Prof. Dr. Hasan TATLIDİL Assoc. Prof. Dr. Ayhan ÇIKIN Assoc. Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK This research was carried out in the villages of Çubuk district in Ankara province. In this research the effects of agricultural television programmes was inves tigated at the adoption of new agricultural practices by farmers. The findings of this research can be summarized as follows. Farmers who learned a new agricultural practice from agricultural television programmes, have a higher educational level, have a higher income level, have bigger farm size, keeping records in their farming activities, visiting the extension service more often; than the other farmers. 95 per cent of farmers have television receivers, but 94 per cent of them following all television programmes regularly. 66 per cent of the viewers were learned a new farm practice from agricultural television programmes. 33 per cent of the viewers whom learned a new farm practice from television programmes put them into practice in their farms. Agricultural television programmes are more effective in“awaraness”stage of innovation-decision process in rural area. But in the“decision”and“implemen tation”stages extension staff is found more effective. KEY WORDS: agricultural television programmes, diffusion of farm innovations, agricultural extension, mass media, innovation decision process, extension activities.