Çevre yönetimi bağlamında sürdürebilirlik kriterlerinin Çanakkale örneğinde irdelenmesi üzerinde bir araştırma
A Research on the inspections of sustainability criteria in Çanakkale city with respect to the environmental management concept
- Tez No: 58260
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇEVRE YÖNETİMİ BA?LAMINDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KRİTERLERİNİN ÇANAKKALE ÖRNE?İNDE İRDELENMESİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA H. Volkan DÖKMECİ ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ PEYZAJ MİMARLI?I ANABİLİM DALI DANIŞMAN : Prof. Dr. Nizamettin KOÇ 1997, Sayfa :124 Jüri: Prof. Dr. Nizamettin KOÇ Prof. Dr. Mükerrem ARSLAN Doç. Dr. Erdoğan YAŞLICA Bu çalışmanın amacı, sürdürülebilir kalkınma ve kriterlerinin birçok yönden incelenmesi ve bu incelemelerin Çanakkale ilindeki, tabii ve yapılı çevrede sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi, çevre ve hayat kalitesinin yükseltilmesi doğrultusunda; hava, su, toprak, turizm, sanayi ve enerji kaynakları gibi doğal ve kültürel çevredeki kirlenmenin ve tahribatın önlenmesine yönelik çalışmaların yönetimi bağlamında ortaya konması olmuştur. Sonuçların ortaya konmasında global arenada yapılagelen sürdürülebilirlik ile ilgili çalışmalar ve uygulamalarından, bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkarılan raporlardan ve deklarasyonlardan söz edilmiştir.Çalışmanın sonucunda, bu parametreler ve veriler doğrultusunda sürdürülebilirlik kriterlerinin Çanakkale ili üzerindeki uygulanabilirliği incelenmiş ve tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sürdürülebilirlik, Sürdürülebilir Kalkınma, Sürdürülebilirlik Kriterleri, Yaşam Kalitesi, Gündem 21, Sürdürülebilir yerleşim, Yerel Gündem 21, Peyzaj Planlaması ve Sürdürülebilirlik, Çanakkale
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTERS THESIS A RESEARCH ON THE INSPECTIONS OF SUSTAINABILITY CRITERIA IN ÇANAKKALE CITY WITH RESPECT TO THE ENVIRONMENTAL MANAGEMENT CONCEPT H. Volkan DÖKMECİ ANKARA UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF LANDSCAPE ARCHITECTURE Supervisor : Prof. Dr. Nizamettin KOÇ 1997, Page :124 Jury : Prof. Dr. Nizamettin KOÇ Prof. Dr. Miikerrem ARSLAN Assoc.Prof..Dr.Erdoğan YAŞLICA The objective of the work, presented in this thesis, is to carry out an investigation on various aspects of sustainable development and its' criteria, and to investigate the studies, in order to provide the sustainability of the natural and the men-made environments in the city of Çanakkale, due to the increasing of the quality of life and environment which can be maintained, by preventing the depletion and the pollution of the natural and cultural resources such as; air, water, land, tourism, industry and energy, with respect to environmental management. In approaching to the conclusion, the studies and implementations on sustainability in the global arena and the reportsIV and declarations wihich are the products of these studies are presented. As a conclusion, the implementations of the sustainability criteria on Çanakkale city is investigated and discussed due to the parameters and data mentioned above. Key Words : Sustainability, Sustainable Development, Sustainability criteria, quality of life, Agenda 21, sustainable settlements, Local Agenda 21, Landscape planning and sustainability, Çanakkale.