Ankara Çankaya İlçesi, Kavaklıdere Mahallesi mevcut alan kullanımı kararları ve açık yeşil alanlarının saptanması üzerine bir araştırma
- Tez No: 58259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ÇANKAYA İLÇESİ, KAVAKLIDERE MAHALLESİ MEVCUT ALAN KULLANIM KARARLARI VE AÇIK YEŞİL ALANLARIN SAPTANMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Hüseyin USLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Oğuz YILMAZ Jüri : Doç. Dr. Oğuz YILMAZ Prof. Dr. İlcin ASLANBO?A Prof. Dr. Yalçın MEMLÛK Bu çalışmada, Çankaya İlçesi Kavaklıdere Mahallesindeki mevcut açık yeşil alanlar dört ayrı katagoride ele alınmıştır. Bu alanlar konut bahçeleri, cadde, sokak ve orta refüjlere ait yeşil alanlar, çocuk alanları ve park alanlarıdır. Kavaklıdere mahallesinde yapılan araştırma sonucunda, bir tane çocuk bahçesi, bir tane eğitim kurumu, bir park, apartman ve elçiliklere ait bahçelerin olduğu saptanmıştır. Ayrıca yaya ve taşıtlara ayrılmış yollarda mevcuttur. Kavaklıdere mahallesinde mahalle bazında kişi basma açık ve yeşil alan miktarının Ankara genelinde kişi basma düşen açık ve yeşil alan miktarından daha fazla olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Açık ve yeşil alanlar, açık ve yeşil alanlara ait standartlar, cadde-sokak ve refüj yeşilleri.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS A RESERCH ON DETERMINIG EXISTING LAND USE DECISIONS AND OPEN-GREEN AREAS OF ANKARA-ÇANKAYA COUNTY KAVAKLIDERE NEIGHBOURHOOD ' Hüseyin USLU Ankara University Graduate school of Natural and Applied Sciences Depertment of Landscape Architecture Supervisor : Assoc, Prof. Dr. Oğuz YILMAZ Jurry : Assoc, Prof. Dr. Oğuz YILMAZ Prof. Dr. Üçin ASLANBO?A Prof. Dr. Yalçın MEMLÛK In this thesis, the open-green areas of Kavaklıdere neighbourhood, which is located on Çankaya county, are get under focus by four different categories. These areas; house gardens, the green places of avenues, streets and midrefuges, childrens play areas and parks. After the research in Kavaklıdere neighbourhood, we have found that there one children play areas, one school, one park and many gardens which belongs to buildings and embassies, one located. Also there are some roods for mobiles and pedestrians in the neighbourhood. It is found that, the ratio open-green lands to humans are higher than the total ratio of Ankara city in Kavaklıdere neighbourhood as the ne ighbourhood basis. KEY WORDS-Open-green areas, the standarts of open green areas, street and mid-refuge greenlands. I