Betonarme kolonların deprem sonrası sismik performansının tahribatsız yöntemlerle incelenmesi
Analysing of the seismic performance of reinforced concrete columns by earthquake
- Tez No: 582614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yapılan bu çalışmada deprem sonrası sismik performansının tahribatsız yöntemlerle hesaplanması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda farklı betonarme kolonlara uygulanan farklı yükler altındaki davranışlarının analizi yapılmıştır. Çalışmada, 7 farklı betonarme kolon numunesinin farklı yükler altındaki zamanla değişen performansları cihazlarla kayıt altına alınmıştır. Ultra ses cihazı ile kolonların iki ucu arasındaki ses geçiş hızları ölçülüp excel programı üzerinde grafiklendirilmiştir. Yapılan deneyler sonucu tesipt edilen akma, ezilme ve belirgin ezilme durumları ile ses geçiş hızları arasındaki bağlantılar excel programında incelenmiş olup grafik haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is calculating the seismic performance after an earthquake with undamaging methods. Within this purpose, the actions under different forces that are applied to different concrete columns are analysed. In this study, the performances of 7 different concrete columns are recorded and these performances differ gradually based on different forces that are applied. Sound movement speed between the two edges of the columns are calculated with an ultra sound device and the graphics are shown on the excel programme. The connections between flow, crushing and apparent crushing conditions and sound transition velocities determined as a result of the experiments were examined in excel program and graphed.