Gözeneksiz yüzeylerden elde edilen parmak izlerinin yeni sentezlenen boyar maddeler ile görünür hale getirilmesi
Investigation of the development of latent fingerprints from non-porous surfaces by using the new synthesized dyes
- Tez No: 582615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM FAİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada farklı özelliklere sahip gözeneksiz yüzeylere, süper glue yöntemi uygulanarak oluşturulan parmak izlerinin, bulunduğu zemin ile aynı renkte olması durumunda görünürlük sağlanabilmesi için yeni sentezlenen ANT, ANT-1 ve ANT-OCH3 kimyasalları ile hazırlanan boyama çözeltileri ile boyanarak görünür hale getirilmesi planlanmıştır. Olay yeri incelemenin tanımı ve önemi, delilin tanımı, önemi ve çeşitleri, parmak izinin tanımı, önemi ve özellikleri, parmak izinin delil olma özelliği, parmak izi incelemesi yapılan yüzeyler, floresanslık ve ışık kaynağı, süper glue yöntemi ve boyama çözeltilerinin hazırlanışı ve uygulanması hakkında bilgi verilmiştir. Olay yeri inceleme müdürlüğüne ait parmak izi geliştirme laboratuvarında farklı özelliklere sahip gözeneksiz yüzeylere uygulanan süper glue yöntemi sonrası gelişen parmak izlerinin yeni sentezlenen ANT, ANT-1 ve ANT-OCH3 kimyasalları ile hazırlanan boyama çözeltileri ile boyanması sonucu görünür ışıkta ve ışık kaynağı altındaki farklı dalga boylarında parmak izleri gözlemlenerek fotoğraf çekimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is planed to develop the latent fingerprints, obtained by super glue method from non-porous surfaces having different features, by using dyeing solutions prepared with new synthesized ANT, ANT-1 and ANT-OCH3 compounds. Definition and importance of crime scene investigation, definition, importance and types of evidence, definition, importance and properties of fingerprint, property of fingerprint as evidence, surface of fingerprint examination, fluorescence and light sources, preparation and application of super glue method and staining solutions are given. After the latent fingerprints from non-porous surfaces, obtained with super glue method, were stained with newly synthesized ANT, ANT-1 and ANT-OCH3 solutions, marks were observed and photographed in the Fingerprint Development Laboratory of the Crime Scene Investigation Department.