The role of ethical individualism in Marx's thought
Marx'ın düşüncesinde etik bireyciliğin rolü
- Tez No: 582632
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JAN KANDİYALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Marx'ın düşüncesi çoğunlukla topluma salt komüniteryan bir bakış olarak ele alınmıştır. Bu tezde, genellikle hümanist ve felsefi olarak nitelenmiş olan, Marx'ın erken dönem yazılarını yorumluyorum. Buradaki amacım, Marx'taki bireyci öğenin üzerine eğilmek. Bilhassa, Marx'ın kapitalizm eleştirisinin ve komünizm tasavvurunun birey merkezli bir toplum görüşü üzerine kurulu olduğunu göstermek amacıyla Marx'ın erken dönem çalışmalarını yorumluyorum. Bu araştırmada, yanıtlamaya çalıştığım temel soru“Marx'ın erken dönem düşüncesi bireyci öğeler barındırıyor mu?”Bu soruya yanıt ararken, Marx'ın eleştirisinin birey üzerine kurulu bir yorumuna ulaşıyorum ve öne sürdüğü komüniteryan çözümlerdeki bazı sorunları açığa çıkarıyorum. Bu çalışmamın, Marx'ın düşüncesindeki bireyci öğeler üzerine çeşitli çalışmalara da öncülük edebileceğini düşünüyorum. İlk olarak, birey ile ilgili sorular etrafında şekillenen bazı Marx yorumlarını ele alıyorum. Daha sonra, bireycilik kavramına açıklık getirmek amacıyla Steven Lukes'un çalışmasını temel alarak birey ile ilgili bazı önemli kavramları inceliyorum. Bu hazırlık aşaması niteliğindeki iki bölümden sonra, ilk olarak Marx'ın kapitalizm eleştirisinin bireyci bir hayat görüşü üzerine kurulu olduğunu savunuyorum. Modern topluma ilişkin görüşlerinin temellerini irdelemek amacıyla, tezime Marx'ın insan doğası kuramını inceleyerek başlıyorum. Daha sonra, Marx'a göre neden insanların kapitalist toplumda yabancılaşmaya uğradığını göstermek amacıyla, Marx'ın 'yabancılaşmış emek' kavramını ele alıyorum. Diğer bir temel iddia olarak, Marx'ın komünizm tasavvurunun da bireyci bir hayat görüşünden etkilendiğini iddia ediyorum. Bunu göstermek amacıyla, Marx'ın komünist toplum düzeninde deneyimleneceğini iddia ettiği emek türünü inceliyorum. Bu amaçla, Marx'ın iki farklı komünizm tasavvuru öne sürdüğü iki farklı eserini inceliyorum: Alman İdeolojisi ve James Mill Üzerine Notlar. Çalışmamın son bölümünde, Marx'ın Alman İdeolojisi eserinde sunduğu komünizm tasavvurunda bazı problemler olduğunu öne sürüyorum. Bu amaçla, Marx'ın bireylerin doğalarında bulunan potansiyelleri komünist toplum düzeninde gerçekleştirmeleri için Alman İdeolojisi adlı eserinde sunduğu çözümleri eleştirel bir şekilde ele alıyorum ve bu çözümlerinde, bireyci hayat görüşü ile toplum fikrini uzlaştıramamasından ortaya çıkan problemler olduğunu savunuyorum. Daha sonra, Marx'ın James Mill Üzerine Notlar adlı eserinde yukarıdaki çelişkiden arınmış, daha tutarlı ve akla uygun bir komünizm tasavvuru sunduğunu iddia ediyorum. Ek olarak, Marx'ın erken dönem düşüncesinin ne tarz bir bireycilik içerdiğine ilişkin bir inceleme ile çalışmamı sonlandırıyorum.
Özet (Çeviri)
Marx's thought has been widely regarded as containing a purely communitarian view of human society. In this thesis I interpret Marx's early writings, which are commonly identified as being Marx's humanistic and philosophical works, in order to offer a discussion of his focus on the individual. More precisely, I interpret Marx's early thought to show that both his critique of capitalism and his vision of communism are mainly based on an individualistic conception of society. The main question I attempt to answer in this research is“Does Marx's early thought contain individualistic elements?”By attempting to answer this question, I aim to come up with an unconventional understanding of Marx's critique of capitalism based on his individualism and to offer a discussion about the problems and promising ideas in his prescriptions. I think that such an interpretation can also pave the way for further new interpretations of Marx based on his individualistic side. I begin by providing a brief literature review about some interpretations of Marx that are concerned with the individual. Then, in order to clarify the concept of individualism, I examine some important notions related to individual, based on Steven Lukes's work. After the preparatory chapters, I begin my main study by firstly arguing that Marx's early critique of capitalism is based on an ethical individualistic conception of society. To show the foundations of this particular view of society, I begin by examining his theory of human nature. Then, to show why Marx thinks that capitalism alienates human beings from their essence, I analyze his theory of alienated labor. In my next major claim, I argue that the vision of communism Marx presents in his early writings are affected by his ethical individualistic conception, correlatively to his critique of capitalism. In order to show this, I analyze Marx's description of the mode of life which would be experienced by individuals under communism. To do so, I examine the two main texts in which he presents two different visions of communism: The German Ideology and Comments on James Mill. In the final part of my study, I argue that there are some flaws in Marx's vision of communism which he presents in The German Ideology. For this purpose, I engage in a critical examination of the prescriptions he suggests for how the individuals will be able to fully and freely actualize their capacities in communism, and show that the problems of his vision stem from his failure to reconciliate his individualistic conception with the idea of community. Then, I argue that Marx presents a more plausible vision of communism in Comments on James Mill, in which he succesfully reconciliates his individualistic and communitarian conceptions. Finally, I conclude by arguing that Marx's early thought presents an individualism, characterized by the notions of dignity, self-development and altruism.