Öğretmenlerin fiziki ve ahlaki yapıları ve bunun yabancılara Arapça öğretimine etkisi
Physi̇cal and moral characteristics of teachers and the role it plays in teaching The Arabic language
- Tez No: 598793
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yabancılara Arapça öğretme konusu ve uygulamaları genel anlamda başarısız olduğu söylenebilir. Yaklaşık yarım yüzyıldan fazla bir süre geçmesine rağmen, Arapça öğretiminde bireysellik ve amaç belirleme sorunu yaşanmakta olduğu bilinmektedir. Uygulamadan ziyade teori söz konusudur. Hem bireysel hem de kurumsal çabalarının dağınık olduğu ve Arapça öğretiminde farklı konular ele aldığı sıkça görülmektedir. Bu da bizi doğru bilişsel, bilimsel ve eğitimsel yapıdan mahrum bırakır. Bu nedenle Anadili Arapça olmayan öğretmenler ve uzmanlar arasında işbirliği yaparak çalışmaları birleştirme, orta ve uzun vadeli planlar yapma ihtiyacı gerekmektedir. Böylece bu alanda hangi temel konular üzerinde durulacağı ve hangilerine öncelik verileceği hususu belirlenmelidir. Bu çalışmamızda, Arapça öğretiminde en önemli unsur olan Arapça öğretmenlerinin fiziki ve Ahlaki yapıları ve bunun yabancılara Arapça öğretimine etkisi tez konusu olarak ele alındı. Tez dört bölümden oluşmaktadır: Birinci Bölüm, söz konusu çalışmanın önemi, seçme sebepleri, amaçları, varsayımları, soruları, sınırları ve yöntemi içermektedir. İkinci bölümde öğretmen rolünün önemini, öğretmenlerin sahip olması gereken özellikler ve en önemli yapılardan bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde, ahlaki ve fiziki açıdan öğretmenlerin sahip olduğu özelliklerin eğitim ve öğretim üzerindeki etkisi ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde ise pratik uygulama ve iki eksene ayrılmış olan anket çalışmasının içermektedir; birinci eksende“Fiziki yapılar”, ikinci eksende ahlaki yapılar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Teaching Arabic for native speakers, nowadays, is not good. More than 50 years of attempts to establish this knowledge has gone, however; we are still suffering from purposelessness and individualism in viewing this field. We see tremendous efforts both individually and institutionally go in many different directions in which we miss the point of building and initiating the proper knowledge needed for teaching Arabic field. Therefore, it is necessary to unify the efforts and establish joint and long-term plans through convention among the teachers and experts of teaching Arabic for non-native. This agreement can be reached on deciding which foundations and priorities that must be overcome in this field. The research considers that one of the most important gaps that we must fill is efficiency of Arabic language teachers for non-Arabic native speakers. That is the reason why the subject of this thesis, which is entitled the physical and moral characteristics of teachers and its impact on teaching Arabic to non-Arabic speakers, including research importance, assumptions, objectives, questions, limits and methodology. Then, the second part of research discuss the physical and moral characteristics of teachers and its impact on teaching Arabic for non-Arabic speakers, the importance of teacher role, the most important qualities that teachers must have and must not have. The third section talks about the efficiency and characteristics of the teacher in the Arab heritage and in the foreign heritage, and then the fourth section was a literary study in the nature of the three personalities types of the moral character and their impact on their personalities, and then the fifth section contains the practical application and the questionnaire and its analysis and results. The research is concluded with the most important findings, suggestions and recommendations