Siirt İli Merkez İlçesinde tarıma verilen yatırım teşvikleri ve uygulama sonuçları üzerine bir araştırma
- Tez No: 58267
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SÜRT İLİ MERKEZ İLÇESİNDE TARTMA VERİLEN YATIRIM TEŞVİKLERİ VE UYGULAMA SONUÇLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Tülay CİHANTİMUR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ömer Faruk YALÇIN 1997, Sayfa: 104, Jüri : Prof. Dr. Ömer Faruk YALÇIN Prof. Dr. Gülcan ERAKTAN Doç. Dr. Kemal ESENGÜN Bu araştırma yatırım teşviklerinin Siirt İli Merkez İlçesinde uygulama sonuçları yanında, işletmelerde yatırım, üretim ve pazarlama aşamalarında karşılaşılan sorunları belirlemek ve çözüm önerileri getirmek için yapılmıştır. Siirt İli Merkez İlçesinde 1977-1994 yıllan arasında onaylanan 168 projenin 32'sı yani %19,05'i gerçekleştirilmiş olup, tamamlanan bu yatırımlara 1995 yılı fiyatlarıyla 258,2 Milyar TL harcama yapılmıştır. Yatırımların yararlandıkları teşvikler kaynak kullanımını destekleme primi, yatırım indirimi ve vergi, resim ve harç istisnasıdır. Kaynak kullanımını destekleme priminin %50 oranında ve hibe olarak ödenmesi teşvik belgelerinin sayı olarak artmasına neden olmuştur (Özellikle 1989-1990 yıllarında). Araştırma sonucunda inceleme alanında toplam 17 işletmenin üretime geçtiği belirlenmiştir. Bu işletmelerde kapasite kullanım oranı oldukça düşüktür (Küçükbaş hayvancılıkta %3,74, büyükbaş hayvancılıkta % 12,21). Düşük kapasitede üretim yapılmasının en önemli nedeni ise işletmelerin finansman yetersizliğidir. Anahtar Kelimeler : Yatırım teşvikleri, teşvik belgesi, kaynak kullanımını destekleme primi, yatırım indirimi, kapasite kullanımı.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON AGRICULTURAL INCENTIVES AND THE RESULTS OF EMPLEMANTATIONS IN SHRT CENTRAL DISTRICT. Tülay CD3ANTIMUR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof. Dr. Ömer Faruk YALÇIN 1997, Page: 101 Jury : Prof. Dr. Ömer Faruk YALÇIN Prof. Dr. Gülcan ERAKTAN AssocProf. Dr. Kemal ESENGÜN This research was made for defining the results of the application of the investment incentives which makes a considerable contribution to the investor in the Central District of Siirt Province. Besides it defines and suggests solutions for the problems that are faced during the investment, production and marketing processes of the farmas. In the researcharea, from 1977 to 1994, 32 of the 168 approved project that is 19,05%, have been realized and as to the prices of including 258,2 Milyar premium of the state, have been spent. The incentives being benefited from the investments are support premium for resource use, investment discount, and esception from tax, duties and debt. Payment of support premium for resource use as donation and in the rate of 50%, causes the encouragement documents to increase in number (particularly in 1989-1990). A total of 17 farms enterprises included in the area of study started production. Capacity usage ratio is quite low in these enterprises (in ovicaprid 3,74%, in cattle 12,21%) The most important reason for low rate production is the lack of finance. Keywords : Investment incentives, incentive certificate, support premium for resource use, investment dicount, capacity usage.