Türkiye'nin akdeniz ülkeleri ile tarım ürünleri dış ticareti ve geliştirme olanakları üzerine bir araştırma
A Research on the Turkey's agricultural products foreign trade with mediterranean countries and its means of developing
  1. Tez No: 58268
  2. Yazar: ÜLKÜ KARAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'NİN AKDENİZ ÜLKELERİ İLE TARIM ÜRÜNLERİ DIŞ TİCARETİ VE GELİŞTİRME OLANAKLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ÜLKÜ KARAGÜL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Ayhan TUFAN « 1997, sayfa: 151 Jüri: Prof. Dr. Ayhan TUFAN Prof. Dr. Ömer Faruk YALÇIN Prof. Dr. Ahmet ŞAHİNÖZ " Bu araştırmada ülkemizin, Akdeniz Ülkeleri ile olan dış ticareti içerisinde tarım ürünleri dış ticareti incelenerek; mevcut durum, aksayan yönler, olası ticari potansiyeller belirlenerek, alınması gerekli önlemler ve izlenecek dış ticaret politikaları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Türkiye'nin toplam dış ticaret hacmi içerisinde Akdeniz Ülkeleri'nin payı ortalama olarak, 6.105.193 bin dolar (%19.3)'dır. Bu değer içinde Kuzey Akdeniz Ülkeleri'nin payı %14,05 ile 4.423.366 bin dolar iken Güney Akdeniz Ülkeleri'nin payı %5,25 ile 1.681.826 bin dolar olmuştur. Türkiye'nin toplam dış ticaret hacmi içerisinde Kuzey Akdeniz Ülkeleri'ne yapılan taran ürünleri dış ticareti, 593.957 bin dolar değerinde gerçekleşmiştir. Güney Akdeniz Ülkeleri'ne yapılan tarım ürünleri dış ticareti ise 354.353 bin dolar değerinde gerçekleşmiştir. İncelenen dönem içerisinde, bu ülkelerle olan tarım ürünleri dış satım değerlerine bakıldığında en önemli paya Kuzey Akdeniz Ülkeleri'nden İtalya sahip olmuştur. Güney Akdeniz Ülkeleri ile olan tarım ürünleri dış satım değerleri içinde en yüksek payı ise Libya almıştır. Akdeniz Ülkeleri içerisinde en fazla ticari ilişkide bulunduğumuz ülkeler sırasıyla İtalya, Fransa, Libya, İspanya ve Yunanistan'dır. Tarım ürünleri dış satımımız bakımından en fazla ilişkide bulunduğumuz Kuzey Akdeniz Ülkeleri İtalya, Fransa ve İspanya iken, en fazla ilişkide bulunduğumuz Güney Akdeniz Ülkeleri ise Libya, Lübnan ve Suriye'dir. Taran ürünleri dış alımımız bakımından en fazla ilişkide bulunduğumuz Kuzey Akdeniz Ülkeleri Fransa,îtalya ve İspanya iken, en fazla ilişkide bulunduğumuz Güney Akdeniz Ülkeleri ise Suriye, Mısır ve İsrail'dir. Bu ülkeler ile tarım ürünleri dış ticareti açısından karşılaşılan en önemli sorunlar, bu ülkelerin bağlı bulunduğu ekonomik birliklerden kaynaklanmaktadır. Ayrıca kaliteli ürün miktarının yeterli ölçüde olmayışı ve pazar ve fiyat politikalarının iyi oluşturulamamasıdır. Bu sorunların azaltılabilmesi için, Türkiye'nin mevcut ticaret potansiyelinden yeterince yararlanılmalıdır. Ve dış satımda artışın sözkonusu olabilmesi için yeterli seviyede üretim yapılması gereklidir. ANAHTAR KELİMELER: Dış ticaret, dış alım, dış satım, dış ticaret dengesi, dış ticaret açığı, kota, ortak taran politikası.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE TURKEY'S AGRICULTURAL PRODUCTS FOREIGN TRADE WITH THE MEDITERRANEAN COUNTRIES AND ITS MEANS OF DEVELOPING ÜLKÜ KARAGÜL Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Advisor: Prof. Dr. Ayhan TUFAN 1997, page: 151 Jury: Prof. Dr. Ayhan TUFAN Prof. Dr. Ömer Faruk YALÇIN Prof. Dr. Ahmet ŞAFÜNÖZ In this study, it is aimed to establish the foreign trade policies to be pursued and the measures required to be taken by investigating the foreign trade of the agricultural products in the scope of our country's foreign trade with the Mediterranean Countries. Within the total foreign trade volume of Turkey, the share of Mediterranean Countries is, approximately, 6.105.193 thousand US Dollars (19,3 %). In this value, the share of the North Mediterranean Countries is 4.423.366 thousand US Dollars with 14,05 % and the share of the South Mediterranean Countries is 1.681.826 thousand US Dollars with 5,25 %. In this total foreign trade volume of Turkey, the foreign trade of the agricultural products with the North Mediterranean Countries is realized as 593.957 thousand US Dollars. The foreign trade of the agricultural products with the South Mediterranean Countries is realized as 354.353 thousand US Dollars. In the period studied, when the foreign sales values of the agricultural products is considered, it is seen that the highest share belongs to Italy among the North Mediterranean Countries. The highest share among the South Mediterranean Countries in the foreign sales values of the agricultural products belongs to Libya. The Mediterranean Countries with which we realize the highest number of commercial relations are respectively Italy, France, Libya, Spain and Greece. In respect of the agricultural products foreign sales, the Mediterranean Countries with which we have the highest number of relations are Italy, France and Spain in the North and are Libya, Lebanon and Syria in the South. In respect of the agricultural products foreign purchasing, the Mediterranean Countries with which we have highest number of relations are France, Italy and Spain in the North and are Syria, Egypt and Israel in the South. The major problems encountered with this countries in the foreign trade of agricultural products arise form the economic unions of which these countries are members. Other underlying reasons are insufficient number of quality products and not being able to establish the market and monetary policies. For the reduction of these problems, Turkey's existent trade potential should be made use of. Along with this, for an increase in the foreign sales, the sufficient amount of production should be made. KEY WORDS: Foreign trade, foreign purchasing, foreign sale, foreign trade balance, foreign trade deficit, quota, common agricultural policy.