Case study for calculating and reporting the uncertainty budget of 1 and 2 dimensional combined hydraulic model
Bir örnek olay çerçevesinde incelenmiş 1 ve 2 boyutlu birleştirilmiş hidrolik modelin belirsizlik bütçesinin hesaplanması ve raporlanması
  1. Tez No: 582694
  2. Yazar: UĞRAŞ SİDAR GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BURCU ALTAN SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, 1 & 2 boyutlu bir hidrolik modelin, beş olası hata kaynağının belirsizlik bütçesini ISO GUM yöntemini kullanarak ölçmek ve raporlamak için bir çerçeve önermeyi amaçlamaktadır. Nehir mühendisleri, nehir yataklarını tasarlarken bazı hususları dikkate alır; önemli hususlardan biri, nehir yatağının taşkın koruma yönüdür, bunun için genellikle bir hidrolik model hazırlanır. Ancak, hidrolik modellerden elde edilen sonuçlar hatalardan muaf değildir. ISO GUM yöntemi, bu hataların birleşik belirsizlikler olarak ölçülmesi ve raporlanması için kılavuzlar ve şartları sağlar. Artvin Türkiye, Kemalpaşa'daki bir örnek olay incelemesinden elde edilen referans model, veri üretiminin merkezindedir. Referans modelinin bir laboratuvar olarak ele alınması, referans modelinin özel VBA kodları ile manipüle edilmesi ve sonucun Python kodları ile dışa aktarılmasıyla, beş hata kaynağı için 3825 model çalışmasından kapsamlı bir veri seti üretilmiştir. Bu çalışmada yapılan ölçüm metre cinsinden maksimum su yüzey seviyesidir. Sonuç olarak, 16 enine kesit ve 14 iki boyutlu hesaplama hücresinin belirsizlik bütçeleri hesaplanmıştır. Girdi parametrelerindeki değişikliklerin,% 95 güven aralığında, 1.96 kapsama faktörü ile, enine kesitler için ± 0.454 m ve 2 boyutlu hesaplama hücreleri için ± 0.664 m maksimum kombine belirsizlikle sonuçlandığı görülmüştür. Hatanın çoğunluğunun Manning's n katsayısının varyasyonundan kaynaklandığını söylemek doğru olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to suggest a framework to quantify and report the uncertainty budget of a 1 & 2 dimensional hydraulic model of five possible error sources by using ISO GUM method. The river engineers take into account several considerations when they design the riverbeds; one of the main considerations is the flood protection aspect of the riverbed, to asses that a hydraulic model is usually prepared. However, results generated from the hydraulic models are not exempt from errors. The ISO GUM method provides guidelines and specifications to express combined uncertainties to quantify and report these errors. The reference model -which is derived from a case study in Kemalpaşa, Artvin Turkey- lies in the center of data generation. Treating the reference model as a laboratory, by manipulating the reference model with custom VBA codes and exporting result with Python codes, an extensive set of data from 3825 model runs were generated for five error sources. The measurement in this study is the maximum water surface levels in meters. As a result, the uncertainty budgets of 16 cross sections and 14 two-dimensional computational cells were calculated. It is foreseen that the variations in input parameters result in a maximum combined uncertainty of ± 0.454 m for cross sections and ± 0.664 m for 2-dimensional computational cells at 95% confidence level with coverage factor of 1.96 . It would be safe to say that the majority of the error is due to the variation in Manning's n coefficient.