Exploring the evolutionary history of anatolian neolithic sheep using modern and ancient genomics
Anadolu neolitik koyununun evrimsel geçmişinin antik ve modern genom kullanılarak incelenmesi
  1. Tez No: 582695
  2. Yazar: ERİNÇ YURTMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SOMEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnsanlığın ilk olarak avcı-toplayıcı düzenden yerleşik hayata Doğu Akdeniz ve Mezopotamya coğrafyasında geçmiş olması bölgede geçmişte varlığını sürdürmüş insan popülasyonlarının diğer canlılarla ve diğer insan popülasyonlarıyla etkileşimlerinin sık olmasını sağlamıştır. Neolitik Dönüşüm ve yerleşik yaşama geçiş beraberinde tarım ve hayvancılığın başlamasını sağlamıştır. Bu noktada yabani hayvanların (koyun, keçi, vs.) evcilleştirilmesi insanlık için kritik bir rol oynamıştır. Dört ana çiftlik hayvanından koyunun evcilleştirme merkezinin Anadolu'nun içinde olduğu düşünülmektedir. Önceki arkeozoolojik çalışmalar da evcilleştirme sonrası bu türün insanlarla beraber dünyanın çeşitli bölgelerine göç ettiğini önermektedir. Bu projede Tepecik Höyük (Orta Anadolu) ve Ulucak Höyük (Batı Anadolu) kazı yerlerlerinden alınan Neolitik döneme ait koyun örneklerinin antik genomu, modern koyun ırklarının genomlarıyla karşılaştırarak analiz edildi. Modern Avrupa ve Asya ırklarının ve evcil Anadolu Neolitik koyunların arasındaki ilişkiyi anlamak için üç farklı istatistiksel yöntem (TBA, D-istatistiği ve f3-istatistiği) kullanıldı. Anadolu'dan yakın bölgelere göç edilirken kullanıldığı düşünülen olası göç yolları (Kara Yolu ve Deniz Yolu) incelendi. Sonuç olarak Anadolu Neolitik koyunlarının modern Avrupa ırklarına (Orta ve Kuzey Avrupa ırklarına daha fazla) Avrupa'dan olmayan ırklara göre genetik olarak daha yakın olduğunu gözlemledik. Bu sonuç bize Anadolu Neolitik koyunlarının modern Avrupa ırklarının gen havuzuna Kara Yolu'ndan göç ederek katkı yapmış olabileceğini gösteriyor. Böylelikle bu çalışma evcil koyunların tarihine antik DNA kullanılarak yapılmış ilk genomik incelemeyi sunuyor.
Özet (Çeviri)
The transition from hunting-gathering to sedentism happened in West Asia in the early Holocene, eventually giving way to the establishment of agriculture and livestock breeding. In this process, domestication of wild animals played crucial role for human settlements. The domestication center of sheep, among the main four livestock species, is thought to have been within Anatolia. Previous archaeozoological studies also suggested that after domestication this species migrated with human populations to other parts of the world. There has yet been no ancient whole-genome study investigating the evolutionary history of Anatolian sheep from the Neolithic period. In this project, we analyzed ancient genome data belonging to Neolithic sheep from Tepecik Höyük (Central Anatolia) and Ulucak Höyük (West Anatolia), comparing these with modern sheep genomic data. Three different statistical methods (PCA, D-statistics and f3-statistics) were used to understand the relationship between modern European and Asian sheep breeds and Anatolian Neolithic domestic sheep. Possible migration routes (the Land Route and the Maritime Route) that led from Anatolia to neighboring regions were investigated. We report that Anatolian Neolithic sheep samples are genetically closer to modern European sheep breeds (showing particularly high affinity to Central and Northern European breeds) than to non-European populations. This implies that Anatolian Neolithic sheep might have contributed to modern domesticated European breeds gene pool by having migrated through the Land Route. This work thus provides a first genomic insight into domestic sheep history using ancient DNA.