Antepfıstığı yetiştirilen topraklara kükürt(s) uygulamasının toprak ve bitkide mikro element içeriğine etkisi
The effect of sulfur (s) application to pistachio on soil and plant micro elements contents
  1. Tez No: 582698
  2. Yazar: MELİS KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR SALTALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Kurak ve yarı kurak bölgelerde önemli toprak sorunu alkalin ve yüksek kireçtir. Alkalin ve yüksek kireçli toprakların iyileştirilmesinde kullanılan en önemli materyallerden birisi ise kükürttür. Bu araştırmanın amacı; Gaziantep İli Oğuzeli İlçesinde Antepfıstığı yetiştirilen yüksek kireçli (kireç içeriği; % 83) ve alkalin (pH;7.68) topraklara mikronize elementel kükürt uygulamasının, toprak pH'sı, kireç içeriği, toprak ve bitkide bazı makro ve mikro bitki besin element içerikleri üzerine etkisini araştırmaktır. Antepfıstığı bahçesinde seçilmiş 20 antepfıstığı ağacına 0, 25, 50, 100, 150 kg da-1 hesabı ile elementel kükürt uygulamaları yapılmış olup deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre yürütülmüştür. Topraklara elementel kükürt uygulaması ile toprakların % işba ve EC değerleri, alınabilir P ve Mn içeriği istatistiksel olarak önemli düzeyde artmıştır. Toprakların pH değeri ise 100 ve 150 kg da-1 S uygulamasında istatistiksel olarak önemli düzeyde azalmıştır. Topraklara kükürt uygulaması bitki yaprakların mikro element içeriklerini de (Fe, Cu, Zn ve Mn) istatistiksel olarak önemli düzeyde artırmıştır. Sonuçlara göre yüksek kireçli ve alkalin topraklarda elementel kükürt uygulamasının toprakların iyileşmesine neden olduğu söylenebilir. Bu nedenle, antepfıstığı yetiştirilen kireçli ve alkalin topraklara 2-3 yılda bir 100-150 kg da-1 elementel kükürt uygulaması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The major soil problem in arid and semi-arid regions is alkaline and high lime. One of the most important materials used in the improvement of alkaline and high calcareous soils is sulphur. The purposes of this research were to investigate the effects of application of micronized elemental sulfur to the high calcareous (lime content 83%) and alkaline (pH ;7.68) soils on pH, lime, soil and plant nutrient contents in Gaziantep Province Oğuzeli District. Sulfur applications of 0, 25, 50, 100, 150 kg da-1 were applied to 20 pistachio trees which were selected split plots in random blocks in pistachio orchard garden. With the application of sulfur to the soils, EC values of the soils, the available P and Mn contents increased statistically significant. Soil pH values of 100 and 150 kg da-1 S applications have decreased statistically significant. In addition, the application of sulfur to soils increased the micro element content of the plant leaves (Fe, Cu, Zn and Mn) statistically significant. According to the results, application of sulfur to high calcareous and alkaline soils improves soil properties. Therefore, it is recommended to apply 100-150 kg da-1 elemental sulfur to the calcareous and alkaline soils grown on pistachio every 2-3 years.