Sovyetler Birliği döneminden günümüze Kazakistan eğitim sistemi
The education system of Kazakhstan from the Soviet Union period to the present
  1. Tez No: 582705
  2. Yazar: AİGUL BOLATOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
1917 yılında Sovyetler birliğinin kuruluşundan bu yana Kazakistan tarihi, politik ve yaşadığı ekonomik süreçler ile birlikte eğitim sisteminde de birçok değişiklikler yer almıştır. Bu bağlamda Sovyetler döneminden bugünde Kazakistan eğitim sisteminde olan değişiklikleri etkileyen tarihi olaylar, sürdürülmüş olan politikalar, eğitim programları ve yöntemleri, eğitim içeriği farklı istatistikler üzerinden incelenmiştir. Sovyetler birliğinin kuruluşu ile verilmiş olan 'Cahilliği ortadan kaldırma kararı ile başlayan bu süreç ülkedeki VII-VIII.asırdan beri devam etmekte olan mektep-medreseleri yok etmekle devam etmiştir. Okulların yeniden yapılandırması, zorunlu ilkokul eğitiminin gerçekleşmesi, zorunlu ortaokul eğitimi ve iş eğitim sistemi bu araştırmada incelenmektedir. Eğitim tarihi açısından ülkenin yaşadığı iktisadi, siyasi, kültürel değişimler ile alfabe değişimi, II.Dünya Savaşı gibi zorluklar dahil olmak üzere, farklı gelişim aşamaları incelenmiştir. Ayrıca, bu araştırmada bağımsızlık yıllarındaki ve günümüzdeki Kazakistan Cumhuriyeti'nin eğitim sistemi (anaokul, ilkokul, ortaokul, yüksekokul), izlenen eğitim politikası, kullanılan eğitim programları ve yöntemleri üzerinde durulmuştur. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden tarihsel araştırma deseni ve veri toplamada doküman incelemesi yaklaşımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the Soviet Union was found in 1917, there have been many changes not only in history, political and economic processes, but also in education system of Kazakhstan. In this context, the historical events and the policies affecting the changes in the education system of Kazakhstan, educational programs and methods, educational content and statistics have been examined. This process, which started with the decision 'About eliminating ignorance' by the establishment of the Soviet Union, continued with the destruction of the school-madrasas which have been going on since VII-VIII centuries. The restructuring of schools, the realization of compulsory primary education, compulsory secondary school education and the business education system were examined in this thesis as well. When we look at the subject in terms of education history, it is determined that the economic, political and cultural changes experienced by the country are examined and different development stages are followed as a result of the problems like alphabet change and World War II. In addition to that, this research focuses on the education system (kindergarten, elementary school, middle school, high school), the policies followed, the educational programs and methods used in the independence years and in the current Republic of Kazakhstan.