Miguel de Unamuno'nun eserlerinde kıskançlık motifi ve Abel Sánchez
The jealousy motif and Abel Sánchez in Miguel de Unamuno's works
- Tez No: 582708
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE TOLEDO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yirminci yüzyıl İspanyası'nı düşünen ve yazan,“İspanyol Bilincinin ve Kişiliğinin Uyanışı”olarak değerlendirilen 98 Kuşağı yazarlarından Miguel de Unamuno dogmatik düşünceye (özellikle faşizme) karşı savaşmış ve bu uğurda mücadelesini vermiştir. Unamuno bilindik roman bilimselliği ile alay eder, yazınsal yapıtların yazarın belli başlı önsezilerini açıklamak için birer araç olduklarını ileri sürer. Kimi yapıtlarında ölümsüzlük özlemi ağır basar, kimi zaman Tanrı'ya başkaldırır, kimi zaman da yazgıya boyun eğer. Tüm eserlerinde zengin ve özenli bir dil kullanır; kaba, çirkin sözleri ancak deli dolu kişilerine söyleterek kusursuz bir denge tutturmuştur. Bazen iç konuşmalara bazen de kişilerin, yazar ve okuyucunun karşılıklı konuşmalarına ve tartışmalarına yer verir. Miguel de Unamuno Abel Sánchez eseriyle psikolojik bir portre çizmek yerine, bir tutkunun analizini ya da gidişatın detaylarını geliştiriyor. Başkahraman Joaquín'in kıskançlıkla ve hırsla dolmuş, mahvolan ruhunun mücadelesi Abel'in doğru kişiliğine perde düşürüyor. Bu durumda asıl güçlü karakter itirafta bulunan oluyor. Unamuno'nun tarif ettiği eylemler, hareket, etkinlik ve tutkulardır yani tamamen maneviyattır. Unamuno, Joaquín Monegro gibi acı çeken kahramanlarının yaşadıkları ya ızdırap çektikleri yerlerin tasvirinden her zaman kaçmıştır. Dışarıya fikrin önemi, içte yaşananların ifadesi ya da işareti verilir. Çünkü ona göre görünüşten hiçbir şey anlaşılmaz, görünmez. Gözle görülen her şey içtenlikle açığa kavuşur, algılanamaz, olayın dünyası acı çeken insanlara hakimdir. Yazarın yarattığı karakterler yaşadıkları iyilik ve kötülüklerden, saklamakta zorlandıkları tutkularından dolayı ızdırap dolu büyük acılar çekerler. Eserdeki Joaquín'in titiz ve hastalıklı analizi, bize ruhunun gizli yerlerini açığa çıkarmamıza izin verir. Öfkesiyle doldurduğu niyeti, yaralayıcı, agresif, aynı zamanda da zalim hisleri karakterin sefilliğini bize gösteriyor. Tez çalışmamızda bahsettiğimiz konular işlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Miguel de Unamuno who considers and writes Spain of the twentieth century is one of the writers of the Generation 98 which is appreciate as“Awake of The consciousness and Personality of the Spanish”, fought against dogmatic thinking and fought fort his cause. Unamuno makes a mockery with the familiar scientific novel and argues that the literary works are a tool to explain the main premonitions of the writer. In some works outweighs the longing of inmortality, sometimes rebels to God and bows the destination.In all of the creations uses a rich and elaborate language and balance perfect with his crazy persons that say rude and ugly words. Sometimes gives place to the internal conversation andsometimes to the dialoge and discussion of the writer,the persons and the reader. Miguel de Unamuno with the story of Abel Sánchez develops the details of the analysis of the passion or the course of the story instead of psychological portrait. The fight of the protagonist Joaquin that is full of envy and ambition destroyed in the struggle for the soul, covers the right personality of Abel. So the strong character is that admit. The actions described by Unamuno are moves, events, passions, that is, spirituality. Unamuno escapes definition of the places of the persons that live or anguish. The importance of expression of idea what happened inside is given to outside. Because nothing is visible and understandable of the appearance. Everything that can be see regains reveal with the sincerity, is imperceptible and the event is dominated by people who are suffering. The characters that created by autor anguish because of living goodness and badness and the difficulty of hiding his passions. The rigorous and diseased analysis of Joaquin in the story allows to us take his secret places of the spirit of disclosure. His intention full of fury,hurtful,aggressive and cruel feelings show us the abjection of the character. Thesis study is covered by mentioned study.