CC-grupları
- Tez No: 76242
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında Chernikov eşlenik sınıflı grupların ya da kısaca CC- groplann yapısı araştırılmıştır. Bu gruplar FC-gruplar kavramının bir genişlemesi olarak ilk kez Ya. G. Polovickii tarafından verilmiştir. Burada bu konu hakkında iki makale incelenmiştir. İlk makale Miguel Gonzalez, Javier Otal ve Juan Manuel Pena adlı İspanyol matematikçiler tarafından hazırlanmıştır. 2. makale S. Franciosi, F de Giovanni ve M.J. Tomkinson tarafından hazırlanmıştır. İlk makale G CC-grubu üzerindeki merkezi faktörünün periyodik olması koşulu altında elde edilen yapısal sonuçlan içermektedir. Son makalede genel olarak CC-gruplar için bazı gömme teoremleri ispat edilmektedir. Ayrıca G/Z(G) nin Chernikov olmasmı sağlayan şartlar gösterilmektedir. Her iki makalenin genel amacı FC-gruplann sağladığı özellikleri ek şartlar altında CC-gruplar için elde etmektir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 4030100 CC-Gruplar, Chernikov 75 Yrd. Doç. Dr. Ahmet ARIKAN
Özet (Çeviri)
In this thesis the structure of groups with Chernikov conjugancy classes or in short CC-groups has been investigated. CC-groups were first considered by Ya. G. Polovickii as an extension of the concept of FC-groups. Here two papers has been investigated about this subject. First paper has been prepared by Spain matematicians, Miguel Gonzalez, Javier Otal and Juan Manuel Pena. Second paper has been prepared by S. Franciosi, F. de Giovanni and M. J. Tomkinson. First paper has been devoted to study the structural consequences of the condition“having central factor periodic”on a CC-group G. In last paper some embedding theorems for CC-groups has been proved. Furthermore it has been devoted the conditions satisfying that G/Z (G) is Chernikov. The main aim of both papers is to obtain for CC-groups some properties satisfied by FC-groups under some additional conditions. Science Code : 4030100 Key Words : CC-Groups, Chernikov Page Number : 75 Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Ahmet ARIKAN