Kayseri il emniyet müdürlüğü trafik kaza verilerinin veri madenciliği yaklaşımları ile analizi
The analysis of traffic accident data of Kayseri provincial police department wi̇th data mining approaches
- Tez No: 582711
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KIZILKAYA AYDOĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ DELİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yapılan çalışmalar; dünya genelinde birkaç yıl sonra trafik kazalarının, en önde gelen ölüm nedenlerinden biri olacağını öngörmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde bu oranın daha fazla olduğu görülmektedir. Türkiye, bu ülkeler arasında yer alan ve nüfus artışıyla beraber trafik kaza oranlarının her geçen gün arttığı bir ülkedir. Bu sebeple karayolu güvenliğini sağlamak için trafik kazaları üzerinde bilimsel araştırmalar yapmak ihtiyaç haline gelmiştir. Bu çalışmada Kayseri ili şehir merkezinde 2016-2017-2018 yıllarında meydana gelen ölümlü ve yaralamalı trafik kazaları veri olarak kullanılmış, bu veriler üzerinde Veri Madenciliği adımları olan temizleme, bütünleştirme, veri seçimi ve veri dönüştürme işlemleri yapılmıştır. Elde edilen kullanılabilir verilerin sınıflandırılmasında Veri Madenciliği modellerinden olan Sınıflandırma Modeli kullanılmış ve bir Yapay Sinir Ağı ile trafik kazaları üzerinde tahminleme çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies in recent years are foreseeing that a few years later traffic accidents are going to be one of the most preeminent causes of death globally. This rate is clearly seen to be much more in developing countries. Turkey is one of these countries and with the increase in population, traffic accidents has become more frequent. For this reason, it has become a need to do scientific studies on traffic accidents in order to provide highway security. In this study, accidents involving death or injuries in Kayseri city center in years of 2016-2017-2018 have been used as data and there have been some process on these data, which are steps of Data Mining, such as cleaning, combining, data selection and data conversion. Classification model, which is one of the models of Data Mining, has been used in the classification of obtained data and there has been a estimation study on traffic accidents by means of Artificial Neural Networks.