Biyoloji öğretmen adaylarının nesli tükenen canlılar konusunda kavramsal yapıları, duygusal semantik tutumları ve algılarının incelenmesi
The determination of conceptual structure, emotional semantic attitudes and perceptions about to extinct living thing of biology student teachers
  1. Tez No: 582710
  2. Yazar: EMİNEGÜL GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, biyoloji öğretmen adaylarının nesli tükenen canlılara yönelik kavramsal yapılarını belirleyerek bilgiyi zihinlerinde nasıl organize ettiklerini ve alternatif kavramlarını ortaya çıkarmak, semantik tutumları ve algılarını belirlemektir. Tarama ve nitel araştırma modelinde gerçekleştirilen bu çalışmaya katılan öğretmen adaylarının kavramsal yapıları ve algıları fenomolojik desende, tutumları nicel olarak tarama modelinde tespit edilmiştir. 2016–2017 eğitim-öğretim yılında yapılan bu çalışmaya; Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinden 1, 2, 3 ve 5. sınıfta öğrenim gören toplam 57 öğretmen adayı katılmıştır.Veri toplanma aracı olarak bağımsız kelime ilişkilendirme testi, çizme-yazma tekniği, semantik tutum ölçeği ve metaforlardan yararlanılmıştır. Veriler içerik, betimsel ve çıkarımsal istatistiksel yöntemlerden yararlanılarak analiz edilmiştir. Biyoloji öğretmen adaylarının nesli tükenen canlılara yönelik sınıf düzeylerine göre semantik tutumlarının olumlu ve nötr olduğu tespit edilmiştir. Biyoloji öğretmen adaylarının“nesli tükenen canlı”kavramına yönelik toplam 53 çeşit metafor ürettikleri ve bunun için 84 görüş belirttikleri görülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre biyoloji öğretmen adaylarının kavramsal yapılarında hatalı kavramlar bulunduğu, semantik tutumlarının olumlu ve algılarının duyuşsal yönde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the conceptual structures of student biology teachers for extinct living thing, to find out how they organize information in their minds, to reveal alternative concepts and to determine their semantic attitudes and perceptions. The conceptual structures and perceptions of the student teachers who participated in this study were determined in the phenomenology and phenomological design and their attitudes were determined quantitatively in the screening model. In this study conducted in 2016-2017 academic year; a total of 57 student biology teachers participated in Necmettin Erbakan University Ahmet Keleşoğlu Faculty of Education Department of Biology Teacher Education in the 1st, 2nd, 3rd and 5th grades. Free word association test, drawing-writing technique, semantic attitude scale and metaphors were used as data collection tools. The data were analyzed by using content analyze, descriptive and inferential statistical methods.According to the class levels of biology teacher candidates towards extinct living thing, the biology teacher candidates had positive and in some cases neutral attitude towards endangered species. It was seen that student biology teachers produced a total of 53 kinds of metaphors for the concept of extinct living thing and expressed 84 opinions for this. According to these results, biology teacher candidates were found to have a few incorrect conceptual structures, their semantic attitudes were positive and their perceptions were affective.