Factors influencing Faculty of Education graduate students' online help seeking behaviors for their theses
Eğitim Fakültesi lisansüstü öğrencilerin tezleri için çevrimiçi yardım arama davranışlarını etkileyen faktörler
- Tez No: 582718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLFİDAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı, Eğitim Fakültesi lisansüstü öğrencilerinin tezleri için çevrimiçi yardım arama davranışlarını etkileyen faktörleri araştırmaktır. Bu amaçla, ilişkisel araştırma tasarımı kullanılmıştır. Çalışmaya Türkiye'de bir araştırma üniversitesi olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin Eğitim Fakültesi'nde eğitim gören 182 lisansüstü öğrencisi katılmıştır. Çevrimiçi anket kullanılarak veri toplanmıştır. Demografik ve akademik özellikler (yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve programda geçirilen toplam yıl), yüz yüze yardım arama davranışı, bilgi kaynakları, bağlılık ve algılanan araştırma becerileri gibi faktörlerin lisansüstü öğrencilerin çevrimiçi yardım isteme davranışının birer yordayıcısı olup olmadıklarını belirlemek için çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre, yaş, programda geçirilen toplam yıl, yüz yüze yardım arama davranışı ve algılanan araştırma becerilerinden üç kategori (araştırma yönetimi, kişisel etkinlik ve entelektüel yetenekler) lisansüstü öğrencilerin çevrimiçi yardım isteme davranışını etkileyen önemli faktörler olarak bulunmuştur. Seçilen faktörlere ve çevrimiçi yardım arama davranışı üzerindeki etkilerine göre, bu çalışmanın bulguları lisansüstü öğrencileri, tez danışmanları, öğretim üyeleri, Eğitim Fakülteleri ve tüm lisansüstü eğitim kurumları için yol gösterici olabilir. Araştırma sonuçları ayrıca, çevrimiçi yardım arama davranışı alanyazınına da katkı sağlayabilir. Gelecekteki çalışmalarda, uygulamalar ve etkinliklerle lisansüstü öğrencilerinin yardım arama yöntemlerini geliştirme amaçlı araştırmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
he aim of this study is to investigate the factors that influence Faculty of Education graduate students' online-help seeking behaviors for their theses. For this aim, correlational research design was employed. The participants are 182 graduate students from the Faculty of Education in Middle East Technical University which is a public research university in Turkey. An online questionnaire was administered, and data were collected from graduate students. To determine significant factors for predicting online help seeking behavior, multiple linear regression analysis was administered with the independent variables including demographic and academic characteristics (age, gender, education level, and total years in the program), face to face help seeking behavior, information resources, connectedness, and perceived research skills. According to the results of multiple regression analysis, age, total years spent in the current program, face to face help-seeking behavior, and three of the perceived research skills (research governance and organization, personal effectiveness, and knowledge and intellectual abilities) were found as significant factors influencing graduate students' online help seeking behaviors for their theses. The findings of this study can guide graduate students, thesis supervisors, faculty members, and graduate education institutions. The study can also contribute to the literature of online help seeking behaviors of graduate students. Future studies can be conducted with an intervention to support graduate students to improve their help seeking methods.