Yozgat İli Yerköy İlçesinde koyun yetiştiriciliğinin ekonomik analizi
Economic analysis of sheep breeding in Yerköy District of Yozgat Province
- Tez No: 58272
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YOZGAT İLİ YERKÖY İLÇESİNDE KOYUN YETİŞTİRİCİLİ?İNİN EKONOMİK ANALİZİ Adil ÖZAYAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Ahmet ÖZÇELİK 1997, Sayfa: 67 Jüri.-Prof.Dr.Ahmet ÖZÇELİK Prof.Dr.Ahmet ERKUŞ Prof.Dr.Oğuz YURDAKUL Bu çalışmanın amacı, Yozgat ili Yerköy ilçesinde koyun yetiştiriciliği yapan işletmelerin ekonomik analizini yaparak, bunların üretim maliyetlerini ve gelirini belirlemektir. Tabakalı tesadüfü örnekleme metodu kullanılarak, 35 işletmeden anket yolu ile toplanan veriler, araştırmanın esas materyalini oluşturmuştur. İşletmeler iki büyüklük grubuna ayrılarak incelenmiştir. Birinci grup işletmeler 20-60 baş anaç koyuna, ikinci grup işletmeler 61 ve daha yukarı baş anaç koyuna sahip işletmelerdir. Yapılan analizler sonucuna göre işletmelerdeki ortalama nüfus 4.49 kişidir. Bunun %48.11'ini kadın, %51.89'unu erkekler oluşturmaktadır. 6 ve daha yukarı yaştaki nüfusun %87.32'sinin okuma-yazma bildiği belirlenmiştir. Aile işgücü varlığı 2.99 erkek işgücü birimi olarak hesaplanmıştır. İncelenen işletmelerde sürü mevcudunun, birinci işletme büyüklük grubunda %71.80'i anaç koyun, %25.25'i toklu ve %2.95'ini de koç oluştururken, ikinci işletme büyüklük grubunda %79.25'i anaç koyun, %17.73'ü toklu ve %3.02'sini de koç oluşturmaktadır. İşletmeler ortalamasına göre bir üretim birimi için yapılan masraflar toplamı, 13.491.663 TL. elde edilen GSÜD ise 8.962.913 TL bulunmuştur. İşletmeler ortalamasına göre, 1 kg koyun sütünün maliyeti 56.447 TL olarak hesaplanmıştır. ANAHTAR KİLEMELER: Koyunculuk, ekonomik analiz, süt üretim maliyeti, işgücü kullanımı, üretim masrafları
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis ECONOMIC ANALYSIS OF SHEEP BREEDING IN YERKÖY DISTRICT OF YOZGAT PROVINCE Adil ÖZAYAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr.Ahmet ÖZÇELİK 1997, Page: 67 Jury: Prof.Dr.Ahmet ÖZÇELİK Prof.Dr.Ahmet ERKUŞ Prof.Dr.Oğuz YURDAKUL The purpose of this study is the determination by means of economic analysis production costs and incomes of farms engaged in sheep breeding in Yerköy district of Yozgat province. The main material of study is that data obtained with survey from 35 farms while using the random sampling method with cluster. The farms were studied while dividing to two groups. The farms in first group have 20-60 sheep, and farms in second group have 61 sheep and more. According to concequence of analysis, the average population in a farms is 4.49 person, 48.11 % of that is women and 51.89 of that is male. 87.32 % of the population who has 6 age and more know to read and write which was determined. The number of household laber force was 2.99 male laber force unit which was determined. In first group of studied farms, 71.80 % of flock is grown sheep, 25.25 % of that is yearling lamb and 2.95 % of that is ram. On the other hand, in second group, 79.25 % of flock is grown sheep, 17.73 % of that is yearling lamb and 3.02 % of that is ram. The total expenditure for a production unit is 13.491.663 TL according to average of farms. Gross National Production Value is 8.962.913 TL. The production cost of 1 kg sheep milk is 56.447 TL according to average of farms. KEY WORDS: Sheep breeding, economic analysis, production cost, usage of labor force, production expenditures.