Bursa-Karacabey Ovası toprak toplulaştırma üzerine bir araştırma
A study on land consolidation at Bursa-Karacabey Plain
  1. Tez No: 58273
  2. Yazar: NİLÜFER CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma Bursa ili Karacabey ilçesine bağlı, Beyköy, Ovaesemen ve Beylik köyleri ile Mustafa Kemal Paşa ilçesine bağlı Durumtay ve Balıkesir ili Susurluk İlçesine bağlı Kepekler köyünde yapılmıştır. Araştırmada bu köylerde uygulanan toprak toplulaştırma projeleri uygulama sonuçlarının sosyo-ekonomik yararlarının belirlenmesi, inceleme kapsamındaki deneklere ait işletmelerin yapısal özellikleri, toplulaştırmanın ilgili çiftçiler tarafından nasıl karşılandığı ve toplulaştırma sonuçlarını nasıl etkilediği ve toplulaştırma uygulamalarında alınması gerekli önlemler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma alanında toplulaştırmayı zorunlu kılan nedenler şöyle sıralanabilir. Parsellerin küçük ve dağınık halde bulunuşu, parsel şekillerinin düzgün olmayışı, toprak tesviyesi gereksinimi, sulama olanaklarının yetersizliği, parsellerin drenaj ve yol şebekelerinden gerektiği şekilde yararlanamaması gibi nedenler sayılabilir. Araştırma bulguları kısaca şu biçimde değerlendirilebilir; Araştırma alanında toprak toplulaştırma projesinin uygulanmasından sonra mevcut parsel sayısı 257 den 119'aindirilerek %53 oranında bir azalma sağlanmıştır. Toplulaştırma öncesi 5-8 parçalı mülk işletmelerin oranı %21.13 iken toplulaştırma sonrası bu oranda %98.6'lık bir azalma olmuştur. 10 ve daha fazla parçalı işletmeler toplulaştırmadan sonra ortadan kalkmıştır. Toplulaştırmadan sonra tek parçalı işletmelerin oranında %115.7'lik bir artış sağlanmıştır. Hisseli mülkiyet durumunda %52.48'lik bir azalma olmuştur. Ortalama parsel büyüklüğünde %289 oranında bir artış sözkonusudur. Parsellerin işletme merkezine olan uzaklıklarında %71 oranında bir azalma olmuştur. İşletme başına düşen ortalama parsel sayısı 3.6'den, 1.5'e düşmüştür. Araştırma bölgesinde yoğun tarımı simgeleyen kiracılık ilişkilerine sıkça rastlanmıştır. Bitkisel ve hayvansal üretim pazara yönelik yapılmaktadır. Yörede en çok yetiştirilen ürün sanayi tipi salçalık domatestir. Toplulaştırmadan sonra tarımsal alet ve makine kullanımı açısından deneklerin yaklaşık %85'i çalıştıkları sürenin ve akaryakıt tüketimlerinin azaldığını ve daha az işçi çalıştırdıklarını ifade etmişlerdir. Araştırma alanındaki bütün parseller toplulaştırmadan sonra yol ve sulama olanağına kavuşturulmuştur. İnceleme kapsamındaki deneklerenin %92.96'sı toprak toplulaştırmasının lehine oy kullanmışlardır. Deneklerden %40.84'ü yeni mülkiyet dağılımına itiraz etmişlerdir. Bunlardan %70.37'sinin itiraz gerekçeleri istekleri doğrultusunda %29.63'nun ise farklı şekilde sonuçlanmıştır. Maliklerden %83.10'nu mülakat formlarında topraklarının birleştirilmesini, %14.08'ı topraklarının yerinde kalmasını fakat toplulaştırma hizmetlerinden yararlanmak istediklerini belirtmişlerdir. İnceleme kapsamındaki deneklerden %76.05'i toplulaştırma sonuçlarının korunması ve toprak parçalanmasının önlenmesi için gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması gerekliğini vurgulamışlardır. ANAHTAR KELİMELER -.Toprak toplulaştırması, toplulaştırma sonuçları, toplulaştırmaya katılım, toplulaştırmayı değerlendirme
Özet (Çeviri)
This study has been performed in Beyköy, Durumtay, Ovaesemen and Beylik villages affiliated to Karacabey District of Bursa province and in the village of Kepekler affiliated to Susurluk district of Balıkesir province. It has been tried, in this study, to put down, the determination of the result and social economical benefits of the land consolidation projects being implemented in these villages, the structural characteristics of enterprises belong to the owner of land within the coverage of study; how has to consolidation been interpreted by the relevant former and effected the results of consolidation and the measures to be taken on implementation of consolidation. The Findings of study can be summarized as follows: subsequent to performing of land consolidation project at the field of study, it has been provided a decrease at the ratio of 53%, through decreasing the number of existing parcels from 254 to 119. The decrease of 98.6 % has occurred on the ratio after consolidation, while the ratio of landed property having 5-8 parts was 21.13% before the consolidation. The enterprises comprising 10 or more partsIV had disappeared after consolidation. An increase of 115.7 % had been obtained on the ration of single part enterprises after consolidation. A decrease of 52.48% has happened in the situation of shared ownership. An increase of 289 % is in question on the average parcel size. A decrease of 71% has occurred on the distances of parcels to the center of enterprise. The average number of parcel Per enterprise has fallen from 3.6 to 1.5. It has been encountered somewhat with the relation of tenancy, at the region of study which symbolizes the intensive agriculture. The vegetabl and animal production are addressed to the market. The vegetables mostly grown at the region are industrial type tomato and cucumber. Approximately 85% of informants have stated, from the point of view of usage of agricultural tool and machinery, that their working period and consumption of fuel were diminished and they have employed less workers after consolidation. All parcels at the field of study have been furnished with road and irrigation resources after consolidation. 92-96 % of informants, within the extent of study, have voted to the favour of land consolidation. 40.84 % of land owners (informants) have objected to the new distribution of possession. The ground for objections of 70.37 % of the same were resulted as they wish, on the other hand the remaining 29.63% against their wish respectively. 83.10 % of the informants have stated, in the format of interview, that they would like to be jointed of their field, and the remaining 14.08 %, however, to become their fields as they were, but they would like to benefit from the services of consolidation accordingly. 70.05 % of informants emphasized that the issues of consolidation have to be maintained and the necessary legislation must be considered in order to preventing of dismembering of the fields. Key Words :Land Consolidation, The result of land Consolidation, Participation in land consolidation, evalvation of land consolidation