Belirsiz alacak davası
Uncertain claims
  1. Tez No: 582729
  2. Yazar: GÖZDE KARATEKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ŞANAL GÖRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Belirsiz alacak davası HMK'nın 119/1-ğ maddesinde belirtilen dava dilekçesinde talep sonucunun açıkça bildirilmesine ilişkin düzenlemenin bir istisnasıdır. Kanun koyucu davacının alacağını net olarak belirleyemediği durumlarda talep sonucunu açıkça bildirilmesine kuralına istisna getirmesindeki amacı dava sonucunda davacının hakkını ararken haksızlığa uğramasına ve zarar görmesini engellemektir. Çalışmamızda sırasıyla belirsiz alacak davasının hukuki niteliği, belirsiz alacak davasının yargılama usulü, dava şartları ve türleri , belirsiz alacak davasının diğer dava türleri arasında farklılıkları, maddi hükümleri ile belirsiz alacak davasının uygulama alanları Yargıtay içtihatları ışığında anlatılmıştır. Belirsiz alacak davasının açılmasının diğer dava türlerine göre alacak belirli olmadığında zamanaşımı ve faiz yönünden yararları vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The case of undetermined receivables is an exception to the regulation on the notification of the result of the request clearly in the petition filed in Article 119/1 of the HMK. In cases where the legislator cannot clearly determine the claimant's claim, the purpose of the exception is to declare the result of the request clearly and to prevent injustice and damage to the plaintiff when seeking the right of the claimant. In our study, the legal nature of the uncertain receivable case, the procedure of the uncertain receivable case, the circumstances and types of the uncertain receivable case, the differences between the other types of uncertain receivable case, the material provisions and the application areas of the uncertain receivable case are explained in the light of the Supreme Court's case-law. The benefits of opening an uncertain receivable case in terms of statute of limitations and interest when the receivable is not certain according to other types of cases are emphasized.