Çay ekicileri kooperatiflerinin çay işleme sanayiinide kapsayacak biçimde yeniden yapılanması üzerine bir araştırma
A Study on re-organization of the the growers co-operatives in consideration tea industry
- Tez No: 58274
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇAY EKİCİLERİ KOOPERATİFLERİNİN ÇAY İŞLEME SANAYİNİ DE KAPSAYACAK BİÇİMDE YENİDEN YAPİLANMASİ ÜZERİNE BİRARAŞT1RMA Niyazi Raşit PARTANAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Yard.Doç.Dr. Ahmet TURAN 1997, Sayfa: 104 Jüri : Yard.Doç.Dr. Ahmet TURAN : Prof. Dr. Taner KIRAL : Prof. Dr. Rauf ARIKAN Bu çalışmada, Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri kapsamına alınan ve asıl adı Çay Ekicileri Kooperatifleri olan çay kooperatiflerinin çay işleme sanayini de kapsayacak biçimde yeniden yapılanması araştırılmıştır. Bu amaçla, kooperatif ortaklarının kooperatiflere bakış açısı, sosyal ve ekonomik durumları, kooperatif yönetici ve çalışanlarının eğitim durumu tespit edilmiştir. Ayrıca kooperatif ortaklarının ve birim kooperatiflerin mali yapıları da ortaya konulmuştur. Konunun daha iyi anlaşılması amacıyla çay sanayinde, çay ekicileri kooperatiflerinin yeniden yapılanmasına yönelik, kooperatiflerde yatay ve dikey bütünleşme stratejileri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Çaykur"un özelleştirilmesinde kooperatif ortaklarının %62'si ÇaykuPun işçilere ve kooperatif birliklerine devredilmesi gerektiğini düşünmektedirler. Çaykufun tesislerinin satılması ve/veya devredilmesi durumunda kooperatif ortaklarının %79'u kooperatiflerinin bu tesislere sahip olmasını istediklerini ve bunların %80'i de kooperatiflerini mali yönden destekleyebileceklerini ifade etmişlerdir. Kooperatiflerin Çaykur'un tesislerine talip olması durumunda yeterli finansmanı, kooperatif ortaklarının %81'i hem ortakların katılım paylarının artırılması, hem de devletin mali yönden yardım yaparak karşılanabileceğini dile getirmişlerdir. Kooperatif yöneticileriyle yapılan anketlerde, kooperatiflerin mali bünyesi özelleştirmede yer alabilecek güçtedir diyenlerin oranı %70'dir. Devletin, Çaykur tesislerinin özelleştirilmelerinde Çay Ekicileri Kooperatiflerine öncelik tanıması görüşü kooperatif yöneticilerinin %90'ı tarafından kabul görmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Çay Üreticileri, Çay Ekicileri Kooperatifleri, Özelleştirme, Yeniden Yapılanma, Kooperatiflerde Yatay ve Dikey Bütünleşme, Çaykur,
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis A STUDY ON RE-ORGANIZATION OF THE TEA GROWERS CO-OPERATIVES IN CONSIDERATION TEA INDUSTRY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Asst.Prof.Dr. Ahmet TURAN 1997, Page: 104 Jury : Asst. Prof.Dr. Ahmet TURAN : Prof. Dr. Taner KIRAL : Prof. Dr. Rauf ARIKAN In this study, under the consideration of tea industry re-organization of Tea Growers Co-operatives that included in Agricultural Development Co-operatives were studied. For this aim, the view points of co-operative members to their co-operatives, social and economic situation of members and education level of co-operative managers and other staff were determined. The financial resource of co-operative members and co-operative units were also put out. In order to understand the subject, the history and legal structure of tea growers co-operatives and tea industry were summarized. At the points of re-organization of tea co-operatives, horizontal and vertical entegration strategies were investigated. According to the research results, at the point of privatization of Çaykur, 62 Per cent of co-operative members think that Çaykur rrrust be transfered to the workers and co-operative unions. On that condition of.privatizating of Caykur's establishments, 79 Per cent of members thought that their co-operatives desire to buy these establishments and 80 Per cent of these have enough financial resources to support their co-operatives. On the other hand, in order to support enough finance 81 Per cent of co-operative members thought that member join share must be increased and must be helped by goverment. By the surveys carried on co-operative managers, to 70 Per cent of managers thought that the financial structure of co-operatives was not enough for the privatization. Also 90 Per cent of co-operative managers thought the that goverment must give advance to the tea growers co-operatives for the privatization of Çaykur's establishments. KEY WORDS : Tea Growers, Tea Growers Co-operatives, Privatization, Re organization, Horizontal and Vertical Entergration of Co-operatives, Turkish Tea Establishment