Şeyhülislâm Sun'ullah Efendi'nin hayatı ve eserleri (Fetâvâ Sun'ullah Efendi çerçevesinde)
Sheikh'ul-İslam Sun'ullah Efendi's life and works (In the frame of Fetâvâ Sun'ullah Efendi)
- Tez No: 582732
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Bu tez 16. yy Osmanlı Şeyhülislâmlarından olan Sun'ullah Efendi'nin yaşadığı dönemin tarihsel arka planı, Sun'ullah Efendi'nin hayatı, eserleri ve fetvalarının çevrim yazısı konularını kapsamaktadır. Araştırma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde dönemin tarihsel arka planından bahsedilecektir. Birinci bölümde Sun'ullah Efendi'nin hayatı, eserleri ve fıkhî görüşleri incelenecektir. İkinci bölümde Sun'ullah Efendi'nin fetva risalesinin çeviri yazısı neşredilecektir. Sonuç bölümünde ise konu hakkında genel bir değerlendirme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes the subjects that the historical background of the era who lived Sun'ullah Efendi as a Sheikh'ul-Islam of Ottoman Empire in 16th century as well as his life, his works and translations of fatwas of Sun'ullah Efendi. This research consists of an introduction and two chapters. Historical background of the era is included in the introduction section. Sun'ullah Efendi's life, works and fiqh opinions are explained in the first chapter. Transcriptions of his fetwa tractate are included in the second chapter. A general evaluation is covered about the research in the conclusion section.