Lıbya Sosyal Dayanışma Fonu'nun yoksullukla mücadeledeki rolü
الفقر في ليبيا ودور صندوق التضامن الاجتماعي الليبي في معالجتها
- Tez No: 582731
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDELKADER CHACHI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyal Hizmetler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Social Services, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmanın amacı، Libya Sosyal Dayanışma Fonunun yoksullukla mücadeledeki rolünü araştırmaktır; çünkü sosyal güvenlik، insanın sosyal hayatını nasıl koruyacağı deneyiminin ortaya çıktığı genel bir niteliktir، tüm insan toplumlarında sosyal güvenliğin temel işlevi, iş ve yaşam risklerine karşı güvenlik sağlamaktır. Her toplumda, her bir Libyalı toplumun ve toplumun tarihsel, kültürel ve sosyal gerçeklerine göre farklılık gösteren nesnel gerekçeler vardır, bu diğer toplumların deneyimlerinden ve insan deneyimleri ışığındaki davranışlarından yararlandığı sürec, bir istisna değildir. Düzenli olarak sosyal güvenlik sağlama ve tazminat ve bakım müdahaleleriyle yeterli yaşam standartlarına ulaşılmasını amaçlayan mevzuat ve yasaları ve faydalanıcılar ve katılımcılar için istikrarlı bir yaşam sağlamak için sabit bir yasal haklar raporu hazırlayan uluslararası anlaşmalar. Sigorta sisteminin kurulması، sivil ve askeri emeklilik sistemi, sosyal refahın düzenlenmesi ve kapsamlı sosyal güvenlik sistemine ulaşma konusundaki ilerlemenin gelişimiyle başlayan Libya toplumunun deneyimi, mevcut güvenlik sisteminin oluşumunu ve mevzuatının olumlu ve bazen olumsuz bir şekilde oluşumunu etkileyen özelliklerle nitelendirildi. . Bu yazıda, yasaları gözden geçirerek ve bunlara uygulanan sistemleri, kurumları ve uygulamaları belirleyerek analitik yöntemin uygulanması yoluyla sosyal koruma ve sosyal güvenlik mevzuatının geliştirilmesi ve geliştirilmesine ilişkin kısa bir inceleme yapılacaktır
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to study the role of the Libyan Social Solidarity Fund in tackling poverty because social security is a general nature in which the experience of how to protect the social life of the human being is revealed. The basic function of social security in all human societies is to provide safety against work and life risks. However, In each society, there are objective justifications that differed according to the historical, cultural and social facts of each Libyan society and society. This is no exception, as far as benefiting from the experiences of other societies and their conduct in the light of human experience, International agreements to provide social security on a regular basis and to formulate legislation and laws aimed at achieving adequate standards of living through compensation and care intervention and a fixed legal rights report to ensure a stable life for the beneficiaries and participants. The experience of the Libyan society, which began with the establishment of the insurance system، the civil and military pension system، the organization of social welfare, and its progressive development to reach the comprehensive social security system، was characterized by specificities that influenced the formation of the current security system and its legislations in a positive and sometimes negative manner. In this paper a brief review will be made of the development and development of social protection and social security legislation through the implementation of the analytical method by reviewing laws and identifying the systems، institutions and practices imposed on them. The research ends with a set of conclusions and recommendations.