Urartu Krallığı'nda aydınlatma araçları
Lighting tools in Urartian Kingdom
  1. Tez No: 582738
  2. Yazar: MUHAMMED SADIK YAĞABASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFET ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
MÖ 9. yy 'da Anadolu'nun doğusunda güçlenmeye başlayan ve MÖ 7. yy'a kadar doğuda Urmiye Gölü Havzası, güneyde Toros Dağları, kuzeyde Transkafkasya ve batıda Fırat Nehri kıyısına kadar genişleyen Urartu Krallığı, Demir Çağı'nın en güçlü medeniyetlerinden birisi olmuştur. Çalışmanın konusunu Urartu Krallığı'na ait zengin buluntuya ve aynı zamanda form çeşitliliğine sahip aydınlatma araçları oluşturmaktadır. Urartu aydınlatma araçları metal ve pişmiş toprak olmak üzere iki malzemeden üretilmiştir. Tez çalışması kapsamında incelenen aydınlatma araçları tipolojik açıdan dört bölüme ayrılmıştır. Tipolojik sınıflandırma yapılırken, kandillerin formları ve yapım teknikleri dikkate alınmıştır. Tez çalışmasının ilk bölümünde aydınlatma araçlarının yapım teknikleri, biçimsel gelişimi ve kullanım alanları hakkında bilgiler verilmiştir. Bunun yanı sıra aydınlatma tarihi konusunda bilgiler verilmiş ve daha sonra da Urartu aydınlatma araçları ve kullanıldığı mekânlar hakkındaki bilgilere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
It began to strengthen in the east of Anatolia in the 9th century BC. 7th century Urmiye Lake Basin in the east until the, The Taurus Mountains in the south, the Transcaucasia in the north and the Urartian Kingdom, extending to the banks of the Euphrates in the west, are one of the most powerful civilizations of the Iron Age. The subject of the study is to examine the rich work of the Urartian Kingdom and the various forms of illumination tools. Urartu lighting tools are made of two materials, metal and terracotta. The lighting tools, which are the subject of the thesis study, are examined in five sections from a typological point of view. While typological classification, the forms and construction techniques of oil lamps were taken into consideration. In the first part of the thesis, information about the construction techniques, formal development and usage areas of illumination tools are given. In addition, some information is given about the lighting history and then the information about the lighting tools and the places where they are used are mentioned.