Swedish masajın kadınların kaygı düzeyi doğum ağrısı ve doğum sürecine etkisinin belirlenmesi
Identification of the Effect of Swedish Massage on Women's Anxiety Level, Labour Pain and Labour Process
- Tez No: 582755
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, Swedish masajın kadınların kaygı düzeyi, doğum ağrısı ve doğum sürecine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma 01 Mart-30 Mayıs 2017 tarihleri arasında randomize kontrollü deneysel tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Adana Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine doğum yapmak üzere kabul edilen tüm gebeler, örneklemi ise 64 gebe oluşturmuştur. Etik kurul onayı, hastaneden izin ve katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Araştırmanın verileri kişisel bilgi formu, doğum sürecine ilişkin değerlendirme formu, doğum sonucuna ilişkin değerlendirme formu visual analog skala, sürekli ve durumluk kaygı ölçeği ile toplanmıştır. Veriler, IBM SPSS Statistics 22 programında analiz edilmiştir. Kritik anlamlılık değeri p0,05). Çalışmamızda deney ve kontrol grupları arasında sürekli kaygı ölçeği puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Identification of the Effect of Swedish Massage on Women's Anxiety Level, Labour Pain and Labour Process This study aims to identify the effect of Swedish massage on women's anxiety level, labour pain and labour process The present study, which utilized randomized controlled experimental design, was conducted between 1st of March and 30th of May, 2017. Target population was all pregnant women who were admitted to Adana Maternity and Children Hospital for labour, and the participants were 64 pregnant women. Ethical approval and permission was obtained from the hospital, and informed consent was obtained from the participants. Data were collected through the Personal Information Form, assessment form on the labour process, assessment form on the labour outcome, Visual Analogue Scale, and State-Trait Anxiety Inventory. Data were analyzed in SPSS 22 package program. Statistical significance was taken p0,05). No significant differences were detected between the experimental and control groups in terms of their Trait Anxiety Scale scores (p>0,05).