Uşak ilinde kışlak ve ekim alanlarında Dolycoris baccarum (L.) (Heteroptera: Pentatomidae)'un ergin parazitoitlerinin tespiti ve bazı biyolojik çalışmalar
Determination of parasitoids of Dolycoris baccarum (L.) (Heteroptera: Pentatomidae)' s in overwintering and sowing areas of Uşak province and some biological studies
- Tez No: 582763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENER TARLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yürütülen bu çalışmanın temel amacı, Dolycoris baccarum (L.) (Heteroptera: Pentatomidae)'un Uşak Merkez, Banaz, Sivaslı, Ulubey ve Karahallı ilçelerinin kışlaklarda ve tarımsal ya da tarım dışı alanlarda toplanan ergin bireylerde bulunan ergin parazitoit (Tachinidae) türleri ve bunların bulunma oranlarını tespit etmektir. Ayrıca, ergin bireylerin bazı biyolojik özellikleri; yumurta koyma yerleri, pupadan ergin çıkış süreleri, parazitli ve parazitli olmayan D. baccarum'un dişi bireylerinin vermiş oldukları yumurta sayıları belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, Uşak İli çevresinde 2018 yılında kışlak alanlarda parazitlenmenin %19,4 olduğu, 2019 yılında ise %15,9 olduğu belirlenmiştir. Denemenin yürütüldüğü tarım ve tarım dışı alanlarda, 2018 yılında parazitlenme oranının %16,5 olduğu, 2019 yılında ise %17,3 olduğu hesaplanmıştır. Uşak ilinde D. bacccarum'da ergin parazitoiti olarak Cylindromyia brassicaria (Fabricius) ve Gymnosoma clavatum (Rohdendorf) (Diptera: Tachinidae) türleri belirlenmiştir. Cylindromyia brassicaria ilk yıl %65,3 ve ikinci yıl da %70,7 bulunma oranı ile hâkim tür olduğu görülmüştür. Pupadan C. brassicaria türünün ortalama ergin çıkış süresi 14,8 ± 1,79 (11 - 17) (n = 26) gün ve G. clavatum türü için ise 14,3 ± 1,40 (12 - 16) (n = 40) gün olduğu tespit edilmiştir. Kışlak alanlardan toplanan parazitlenmiş olan D. baccarum dişilerinin hiç yumurta vermedikleri ve parazitlenmemiş olanların ise ortalama 40,2 ± 19,84 (12 - 92) (n = 20) adet yumurta verdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine adult parasitoid (Tachinidae) species and their presence in adult of Dolycoris baccarum (L.) (Heteroptera: Pentatomidae) collected from overwintering areas and agricultural or non-agricultural areas of Uşak Center, Banaz, Sivaslı, Ulubey and Karahallı districts. In addition, some biological features of adult individuals; egg laying places, adult emergence times from pupae and the total number of eggs given by parasitized and non-parasitized D. baccarum female were determined. According to the findings, it was determined that the parasitism in the overwintering areas around the Uşak province were 19,4% in 2018 and 15,9% in 2019. In the agricultural and non-agricultural areas where the experiment was conducted, the rate of parasites was calculated as 16,5% in 2018 and 17,3% in 2019. Cylindromyia brassicaria (Fabricius) and Gymnosoma clavatum (Rohdendorf) (Diptera: Tachinidae) were identified as adult parasitoids of D. bacccarum in Uşak province. Cylindromyia brassicaria was the dominant species with 65,3% in the first year and also 70,7% in the second year. The average maturation period of C. brassicaria from the pupae was 14,8 ± 1,79 (11 - 17) (n = 26) days and for G. clavatum species 14,3 ± 1,40 (12 - 16) (n = 40) days. It was determined that parasitized D. baccarum females collected from overwintering areas gave no eggs and non-parasitized females gave 40,2 ± 19,84 (12 - 92) (n = 20) eggs on average.