Delici-kesici alet yaralanmalarına maruz kalan sağlık çalışanlarında maruziyet sonrası duygu durum değerlendirilmesi
Assessment of emotional status after injury in healthcare workers exposed to sharp object injuries
- Tez No: 582764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane Enfeksiyonları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanlarının delici-kesici aletle yaralanma (DKAY) sonrasındaki yaşadıkları duygudurumunu değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma, delici-kesici alet yaralanmasına (DKAY) maruz kalan, maruziyetlerini iş yeri hemşiresine bildiren, gönüllülük esasına dayalı olarak çalışmaya katılmayı kabul eden sağlık elemanları ile birebir görüşülerek, kurumlardan gerekli izin ve onamlar alınarak uygulanmıştır. Araştırma Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Araştırma Uygulama Hastanesi (KSÜ SUAH), Kahramanmaraş Göksun ve Afşin ilçe devlet hastanelerinde (GİDH, AİDH) çalışmakta olan DKAY'ı olan sağlık elemanlarını kapsamaktadır. Çalışmanın tipi retrospektif tanımlayıcıdır. Araştırma, çalışmaya katılmayı kabul eden 60 sağlık elemanı ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri iki bölümden oluşan anket formu ile toplandı. Anket formunun birinci bölümünde; kişisel bilgileri içeren 11 soru, ikinci bölümünde ise DKAY sonrası duygu durumunu değerlendirmeye yönelik 21 soru bulunmaktadır. Araştırmanın verilerinin değerlendirilmesinde; sağlık çalışanlarının %56.7'si (n=34) kadın, %43.3'ü (n=26) erkek cinsiyet olarak saptandı. Çalışanların mesleki dağılımları %56.7 (n=34) temizlik personeli, %36.7 (n=22) hemşire, %5 (n=3) doktor ve geriye kalan %1.6 (n=1) anestezi teknikeri olduğu tespit edildi. Yaralanmanın bildirildiği ünite dağılımları; %30 (n=18) ameliyathane, %23.3 (n=14) yoğun bakım üniteleri, %23.3 (n=14) acil servis, %15 (n=9) kan alma, %8.4 (n=5) karma servisten oluşmaktadır. Çalışanların duygu durumlarına yönelik çeşitli değişkenlerin incelendiği çalışmada; mesleki DKAY'ı olan 7 saat ve altında (15.89±6.89) uyuyan sağlık çalışanlarında stres puan ortalamasının 8 saat ve üzeri (11.39±5.09) uyuyanlara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan mesleki DKAY'ı olan sağlık çalışanları haftalık total çalışma sürelerine göre değerlendirildiğinde depresyon, anksiyete, stres puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the moods experienced by healthcare professionals after exposure to needlestick and sharp injuries (NSIs). This study was carried out by face-to-face interviews with the healthcare workers who were exposed to needlestick and sharp injuries (NSIs), who reported their exposure to the workplace safety nurse, and who agreed to participate in the research on a voluntary basis, after obtaining the necessary permits and approvals from the institutions. The research includes the healthcare professionals working in Kahramanmaraş Sütçü Imam University Health Research Application Hospital (KSU SUAH), and Kahramanmaraş Göksun and Afşin district public hospitals (GIDH, AIDH). The study is a retrospective descriptive type research. The study was conducted with 60 healthcare professionals who agreed to participate in the research. The data of the study were collected by a questionnaire consisting of two parts. In the first part of the questionnaire, there are 11 items containing personal information, and in the second part there are 21 items for assessing post-NSI mood. In the evaluation of the study data, 56.7% (n=34) of the healthcare professionals was female, and 43.3% (n=26) was male. According to the occupational distributions of the employees, 56.7% (n=34) was cleaning staff, 36.7% (n=22) was nurse, 5% (n=3) was a physician and the remaining 1.6% (n=1) was anesthesia technician. The distribution of the units with reported injuries include operating rooms by 30% (n=18), intensive care units by 23.3% (n=14), emergency rooms by 23.3% (n=14), blood collection by 15% (n=9), and mixed services by 8.4% (n=5). In the study, which investigated various variables related to employee mood, the stress score average of healthcare professionals with occupational NSIs who sleep 7 hours a day and below (15.89±6.89) was found to be higher than those who sleep 8 hours and over daily (11.39±5.09). Considering the total weekly working time of the healthcare professionals participated in the study, there was no statistically significant difference between depression, anxiety, stress scores (p>0.05).