Yerel yazılı basında çalışan kadın gazetecilere yönelik mobbing ve mücadele yöntemleri: Antalya örneği
Mobbing on female reporters working in local written media and methods to struggle against it: Example of Antalya
- Tez No: 582762
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE GÖZDE YİRMİBEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Psikoloji, Sosyoloji, Journalism, Psychology, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İş yaşamında kadına yönelik cinsiyet ayrımcılığı; kadınların cinsiyetlerinden dolayı çalışma yaşamında dışlanması, bunun sonucunda işyerindeki koşullar ve diğer çalışanların tutumlarının kimi zaman mobbing şeklinde kendini göstermesidir. Cinsiyetçilik, geleneksel olarak kadından beklenen rollerin ideoloji olarak kabul edilmesi ve cinsiyetlerin ön yargılar çerçeve¬sinde tanımlanmasıyla kadını dar bir alanda çerçevelemektedir. Bu nedenle cinsiyet ayrımcılığını bir çeşit“yeni ırkçılık”olarak ifade etmek mümkündür. İş yaşamının kronik sorunlarından biri olan, en alttan en üste kadar tüm görev statülerinde kadınların yaşadığı önemli zorluklardan biri olan mobbing, genellikle hizmet sektörleri başta olmak üzere her işyerinde görülebilmektedir. Kadına yönelik mobbing“emek uygarlığında”kadınların“korumasız yapılar”içerisinde kalmasında neden olmaktadır. Ancak asıl sorun iş yaşamında yerini almaya ve pekiştirmeye devam eden kadının mobbing ile yetersizliğe mecbur edilmesi ve ikincil statüde görülmesidir. Kadınların cinsiyet temelli ayrımcılık ve mobbing nedeniyle yaşadıkları zorlukların aşılabilmesi için mücadele yöntemi olarak öncelikle işletmeler ve sivil toplum kurumlarının girişimleriyle farkındalığın geliştirilmesi veyasal alanda daha etkili mücadele araçlarının devreye alınması gerektiği düşünülmektedir. Bu çalışmada Antalya ilinde faaliyet gösteren yerel yazılı basında görev yapan kadınların mobbinge ve cinsiyetçi ayrımcılığa maruz kalma durumu araştırılmıştır. Bu kapsamda altı kadın ve altı erkek gazeteci ile yarı yapılandırılmış görüşme soruları üzerinden derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırma sonucunda kadın gazetecilerin, kadına yönelik mobbinge ve cinsiyetçi ayrımcılığa maruz kaldıkları tespit edilmiş ve bu durumla bireysel olarak mücadele etmeye çalıştıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Gender segregation in business life may manifest itself as the exclusion of women from prefessional working lifedue to their sex and sometimes mobbing stemmed from the working conditions and the attitudes of other employees. Gender means the acceptance of the traditionally expected female roles and the framing women in a narrow space with the identification of sexes in prejudices. Therefore, it is possible to express gender segregation as a kind of“new racism”. Mobbing as one of the chronic problems in business lifewhich is one of the important difficulties faced by women in all working status from bottom to top, can be shown up in each place of business, especially in service industry. Mobbing towards women causes women to remain in“unprotected structures”in“labor civilization”.The main problem is that women who continue to take their places in the business life and reinforce that are forced to undergo mobbing and to be seen in secondary status. In order to overcome the difficulties faced by women based on gender-based segregation and mobbing, enterprises and non-governmental organizations should take the initiative as a method of struggle. Furthermore, it is considered that awareness raising and more effective combat tools should be put into operation in the legal field. In this study, mobbing and gender segregation of women working in local printed media in Antalya province have been investigated. In this sense, in-depth interviews have been conducted with six female and six male journalists through semi-structured interview questions. As a result of the research, it has been found that female journalists are exposed to mobbing and gender discrimination and it has been observed that women try to struggle with this situation individually.