Develi Ovası bor toksisite riskinin jeoistatistikyöntemlerle belirlenmesi
Determination of boron toxicity risk of Develi Plain by geoistatistic methods
- Tez No: 582769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, Develi Ovasından alınan toprak örneklerinin Bor toksisitesinin konumsal dağılımının Jeoistatistik yöntemlerle belirlenmesi, yersel dağılım haritasının oluşturulması ve Develi Ovası'nda Bor'lu bileşiklerin üç farklı toprak derinliği için konumsal değişimlerinin belirlenmesidir. Develi ovasından Grid yöntemiyle 0-30 cm, 30-60 cm ve 60-90 cm derinliklerden 400 adet alınmış toprak örnekleri bu çalışmada materyal olarak kullanılmıştır. Her bir toprak örneğinde ICP-OES yöntemi ile B analizi yapılmıştır. Borun konumsal dağılımı jeoistatistiksel yöntemlerle belirlenmiştir. Bu amaçla GS+9 jeoistatistik paket programı kullanılarak varyogramlar oluşturulmuş ve her bir varyogram modelinin sill, külçe etkisi ve maksimum uzaklığa bağlı ilişkisi (m) ayrı ayrı yorumlanmıştır. Borun farklı toprak derinliği için konumsal deseni varyogram model ve parametreleri kullanılarak oluşturulan kriging haritaları ile belirlenmiştir. Bor miktarları 0-30 cm derinlikte ortalama 40,8 mg kg-1, 30-60 cm derinlikte ortalama 35,7 mg kg-1, 60-90 cm derinlikte ise ortalama 29,6 mg kg-1 olarak bulunmuştur. B ile yüksek korelasyon gösteren değerlerin SAR, EC, C, ve pH olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte elverişli bor konsantrasyonunun topografik farklılıklara bağlı olarak değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the spatial distribution of the boron toxicity of soil samples taken from Develi Plain by using geostatistics methods, to create a regional distribution map and to determine the spatial changes of the Boron compounds in the Develi Plain for three different soil depths. Soil samples taken from 400 points from 0-30 cm, 30-60 cm and 60-90 cm depths by Grid method were used as material in this study. B analysis was performed with ICP-OES method in each soil sample. The spatial distribution of boron was determined by geostatistics. For this purpose, variograms were created by using GS + 9 geostatistics package program and the relation of each variogram model to sill, ingot effect and maximum distance (m) were interpreted separately. Positional pattern of boron for different soil depth was determined by kriging maps using variogram model and parameters. Boron concentrations were found as a mean of 40,8 mg kg-1 of 0-30 cm depth, 35,7 mg kg-1 of 30-60 cm depth and 29,6 mg kg-1 of 60-90 cm. The values that are highly correlated with B are SAR, EC, C, and pH were determined. Additionally, it was found that the favorable boron concentration varies depending on the topographic differences.