Çekirdek kabaklarına seleksiyon ıslahı: 1. döl kademesinin elde edilmesi
Selection breeding of pumpkins for seed: Obtaining first inbreeds
  1. Tez No: 58278
  2. Yazar: GÜLAY TOPRAKKARIŞTIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHSAR YANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
OZF.T Yüksek Lisans Tezi ÇEKİRDEK KABAKLARINDA SELEKSİYON ISLAHI: l.DÖL KADEMESİNİN ELDE EDİLMESİ Gülay TOPRAKKARIŞTIRAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Ruhsar YANMAZ 1997, Sayfa: 34 Jüri : Prof.Dr. Ruhsar YANMAZ Prof.Dr.Benian ESER Doç.Dr. İbrahim DEMİR Bu araştırma, ülkemizde yetiştiriciliği yapılan kabakgil familyası türlerinden çekirdek kabaklarının seçilmiş hatlarının saflaştırılması amacıyla I. kendileme generasynnunun elde edilmesi ve bu aşamada kendilenmiş hatlara ait bitkilerin bitkisel özellikleri ile, çiçek, meyve ve tohum özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. 1994-1995 yılları arasında yürütülen bu çalışmada, daha önce yapılmış çalışmalardan seçilen 28 kabak hattının bitkisel özellikleri (görünüm, dallanma, gövde ve yaprak rengi, büyüklük, yaprak sapı uzunluğu, enine kesitinin şekli, dikenlilik), çiçek özellikleri (çiçek sapı uzunluğu, rengi, tüylülük, olukluluk, taçtaki halka rengi, tepecik rengi), meyve özellikleri (renk, boy, en, boy/en, ağırlık, meyve sayısı) ve tohum özellikleri (verim, şekil, renk, irilik) gözlem ve ölçümler yapılarak değerlendirilmiş ve kendilemelere devam edilmiştir. Denemede bitki, meyve ve tohum özellikleri yönünden yapılan değerlendirmelerde Av/4, 20/2, 24/3, 20/5, 20/6, 20/3, 24/5 ve Av/2 hatlarının ümitvar olduğu ve ileriki yıllarda yapılacak çalışmalarla bu hatlarda seleksiyona devam edilmesinin yararlı olacağı kanısına varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Çekirdek kabağı, seleksiyon, morfolojik, biyolojik özellikler, tohum, verim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M aster Thesis SELECTION BREEDING OF PUMPKINS FOR SEED: OBTAINING FIRST INBKEDS Ciilay TOPRAKKARIŞ TIKAN Ankara University (Graduate Scliuol of Natural and Applied Sciences Department of I lorficulture Supervisor: I'ruf.Ur. Rulısar YANMAZ 1997, Pagc:34 Jury : Prof.Dr. Rulısar YANMAZ Prof.Dr.Bcuian ESER Assoc.Prof.Dr.ibrahim DEMİR This research was conducted in order to obtain first inbreds from selected pumpkin in Turkey and determine their plant, flower, fruit and seed properties. Observations were done in 1994 and 1995 on 28 different lines which were selected in previous studies, regarding plant (appearance, branching, stem and leaf colour, size, peduncle lenglil, diamcntial cut, prickliness), flower (lenght of pedicel, colour, hairncss of pedicel, grooving of pedicel, ring at inner side of corolla, colour of stigma), fruit (eolourjenght, diameter, ratio length/diameter ratio, weight, number of fruit per plant) and seed features (yield, shape, colour, size). Concerning all features, evaluation showed that lines Av/4, 20/2, 24/3, 20/5, 20/6, 20/3, 24/5 and Av/2 seemed to be promising as far as breeding studies regard of. KEY WORDS: Pumpkins for seed, selection, morphological or biological properties, seed, yield