Türkçe tıp tarihi kitapları (1928-2018): Bir bibliyografya denemesi ve genel okura yönelik olma konusu
Books of history of medicine in Turkish (1928-2018): A draft of bibliography and the problem of being popular
  1. Tez No: 582796
  2. Yazar: UTKU KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ SELİM KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çağdaş dünyada bilim, güvenilir ve saygın bilginin ana kaynağıdır. Her bilimsel disiplinin kendine özgü bir terminolojisi ve dili vardır. Bu durum sıradan insanların bilimsel yazıları anlamasını zorlaştırmaktadır. Popüler bilim, bir tür edebiyat olarak, bu soruna bir çözümdür; bilimsel birikimin halka açık olmasını mümkün kılar. Popüler tarih, popüler bilimin bir alt türü olarak düşünülebilir, ancak onu bağımsız bir alan olarak kabul etmek de mümkündür. Bu genel çerçevede, tıp tarihinin topluma mal edilmesi, bu kendine özgü çalışma alanının konularını öğrenmeye ve anlamaya açılan bir kapı gibidir. Tıp tarihi hakkında farkındalık sahibi olmak insanlara tıbbı ve dolaylı olarak da insanı keşfetme fırsatı sunmaktadır. Bu çalışmada ilk olarak 1928-2018 döneminde yayımlanmış tıp tarihine ilişkin Türkçe kitapların künye bilgileri derlenerek bir bibliyografya taslağı hazırlanmıştır. Daha sonra tıp tarihi kitaplarının genel okura hitap etmesi ve tıp tarihi literatürünün medikososyal arka planı konuları tartışmaya açılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the contemporary world, science is the main source of credible and respectable knowledge. Every scientific discipline has a terminology and language its own. This situation makes difficult to understand scientific writings for ordinary people. Popular science, as a kind of literature, is a solution for this problem; it makes possible the scientific accumulation to be open to the public. Popular history may be considered as a subtype of popular science however, it is also feasible to take it as an independent field. In this general context, popularization of history of medicine is like to open a gate to learn and understand the topics of this specific working area. To realize history of medicine offers an opportunity to people to discover medicine and also human being indirectly. At first in this study, catalog information of books regarding history of medicine published in Turkish from 1918 to 2018 have been compiled. After that, the problem of being a popular medical history book and medico-social background of the literature of history of medicine are discussed.