24 saatlik diyeti hatırlatma yönteminin çok basamaklı sorgulama tekniği kullanılarak geliştirilmesi üzerine bir pilot çalışma: Fazla kilolu kadın örneği
A pilot study on development of interviewer administered multiple-pass 24 hour dietary recall: A sample from overweight adult women
  1. Tez No: 582806
  2. Yazar: ELİF TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Ülkemizde 24 saatlik diyet hatırlatma, referans bir enstrüman olarak kabul edilmesine karşın, kişinin kendi beyanına dayalı olduğundan, yanlış bildirime ve bundan doğan ölçüm hatalarına açıktır. Bunları önlemek veya en aza indirmek için bu yöntemin sorgulama protokolünün standardize edilmesi önerilmektedir. Bu çalışmanın amacı fazla kilolu kadınlara anketör tarafından çok basamaklı standart sorgulama tekniği uygulandığında enerji alımının yanlış raporlanmasında ve besin tüketim verilerinde esnek sorgulamaya kıyasla gözlenen farklılığı tesbit etmektir. Çalışma, yaşları 25-56 ve BKI 25.0 - 29.9 kg/m2 olan 25 kadın üzerinde yürütülmüştür. 7±2 gün aralıklı iki ayrı günde esnek sorgulama içeren 24 Saatlik Diyeti Hatırlatma Yöntemi ( Yöntem 1) ve buna ait form sonraki 7±2 gün aralıklı iki ayrı günde Türkçeye uyarlanmış 24 Saatlik Diyeti Çok Basamaklı Hatırlatma Yöntemi (Yöntem 2) ve buna ait form uygulanmıştır. IPAQ-uzun ile fiziksel aktivite durumları, MCSAÖ-KF, TFEQ-R21ve Stunkard-FRS ile davranış özellikleri sorgulanmıştır. Goldberg kesim noktaları ile analiz edildiğinde Yöntem 1 ile katılımcıların %24 nün ve Yöntem 2 ile %16 sının enerji alımını eksik raporladıkları tespit edilmiş, iki yöntem arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Besin grupları tüketimi, besin ögeleri alımları arasındaki farklılıklar enerjiye göre düzeltme yapılarak incelendiğinde iki yöntem arasında fark bulunmamıştır. Grupta MCSA ve BK özelliği birlikte-yüksek olan katılımcıların çoğunlukta olduğu ve bu bireylerin enerji alımını Yöntem 1 ve 2 için benzer şekilde daha düşük raporladıkları görülmüştür. Yöntem 2 için anketörden bağımsız, kişinin kendi yürütebileceği bir sorgulama ile bu durumun iyileştirilebileceği ve bu görüşün cinsiyet, yaş, BKI eşleştirilmiş, kadın cinsiyette menopoz dönemini dikkate alan, kontrol grubu bulunan crossover düzende büyük örneklemli bir çalışma ile test edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although 24-hour dietary recall is accepted as a reference instrument in Turkey, it is open to measurement errors due to self-report. It is recommended that to standardize the recall protocol of this method to prevent or minimize the errors. The aim of this study is to determine the observed differences in the misreporting of energy intake and in food consumption data when multiple-pass standardized recall is administrated by the interviewer to overweight women. The study was carried out on 25 adult females aged 25-56 having BMI; 25.0 - 29.9 kg / m2. Unstructured 24 Hour dietary recall (Method 1) on two different days with 7 ± 2 days interval and Turkish version of 24-hour multiple-step dietary recall (Method 2), in two separate days, with 7 ± 2 day intervals were applied in order. Physical activity level, social desirability, eating behaviours and body image dissatisfaction were assessed by IPAQ-long, MSCD-SF, TFEQ-R21 and Stunkard-FRS respectively. Goldberg cut-off points were used to determine energy misreporting. By Method 1; 24% of participants and by Method 2; 16%of the participants were underreporters. No significant difference was found between energy adjusted amounts of foods and the levels of nutrient intake reported by two methods. Among the participants, it was observed that the women with high MCSD and CK characteristics were in the majority and these individuals reported similarly lower energy intake by Methods 1 and 2. It is suggested that the failure of multiple pass recall to minimise or correct the energy reporting error can be improved by an self administrated recall. This hypothesis should be tested with a large-sample size study in controlled crossover design with gender, age, BMI paired participants.