Kütahya Şeker Pabrikası pancar ekim alanı topraklarında kil mineralleri potasyum ilişkisi
Clay minerala potassium relationship in beet growing area soils of Kütahya Sugar Factory
- Tez No: 58283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÇAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KÜTAHYA ŞEKER FABRİKASI PANCAR EKİM ALANI TOPRAKLARINDA KİL MİNERALLERİ - POTASYUM İLİŞKİSİ AYLİN ÖZBEK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Gökhan ÇAYCI Jüri : Doç. Dr. Gökhan ÇAYCI Jüri : Prof. Dr. A. Vahap KATKAT Jüri : Prof. Dr. İlhami ÖZKAN Kütahya Şeker Fabrikası Pancar Ekim Alam topraklarının kil mineralojisi ile potasyum formları arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla; Merkez, Altıntaş, Aslanapa, Emet, Köprüören ve Tavşanlı Bölgeleri pancar ekim alanı topraklarından alınan, 33 adet yüzey toprak örneğinde kil mineralojisi, değişik ekstraksiyon çözeltilerinde K miktarı, potasyum fiksasyonu ve toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri tesbit edilmiştir. Araştırma bölgesi topraklarının bünyesi çoğunlukla ince bünyeli olup, egemen toprak bünyeleri killi tın ve kil'dir. Başat kil mineralleri ise 16 örnekte smektit, 9 örnekte klorit - smektit karışımlı, 8 örnekte illit olarak saptanmıştır. Kullanılan ekstraksiyon çözeltilerine bağlı olarak toprakların potasyum içerikleri dikkate değer değişiklikler göstermişlerdir. Depo potasyumun ana kaynağı olan illiti başat kil minerali olarak içeren topraklarda, potasyum fiksasyonu ve depo potasyum değerlerinde genel olarak düşük değerler saptanmıştır. Bu durumun ilktin degradasyonu ve toprakların kum ve süt mineralojisindeki farklılıklardan ileri geldiği düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Kil mineralojisi, potasyum, şeker pancarı.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Masters Thesis CLAY MINERALS - POTASSIUM RELATIONSHIP IN BEET GROWING AREA SOILS OF KÜTAHYA SUGAR FACTORY Aylin ÖZBEK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor Jury Assoc. Prog. Dr. Gökhan ÇAYCI Doç. Dr. Gökhan ÇAYCI Prof Dr. A. Vahap KATKAT Prof. Dr. tihami ÖZKAN For the purpose of determining the relations between the clay mineralogy and potassium forms of sugar beet cultivated lands of Kütahya Sugar Factory; clay mineralogy, K amount in different extraction solutions, potassium fixation and some physical and chemical characteristics were determined in 33 surface soil samples taken from the soils of sugar beet cultivated areas of Merkez, Altıntaş, Aslanapa, Emet, Köprüören and Tavşanlı Regions. The soils of the research areas, are generally fine textured and the predominant soil texture are clay loam and clay. As about the dominant clay minerals, they were determined as smectit in 16 samples, with intergrade chlorite-smectit in 9 samples and as illite in 8 samples. Depending on the extraction solutions used, the potassium contents of the soils have shown noticeable changes. In the soils containing illite as the dominant mineral which is the main source of rezerve potassium, low values have generally been determined in the potassium fixation and rezerve potassium values. It is being considered that this condition is due to the degradation of illite and the differences of sand and silt mineralogy of the soils. Keywords : Clay mineralogy, potassium, sugar beet.