Amik Ovası ve Barak ovasında icra edilen barak havalarının icra ve üslup özelliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative analysis of the executive and stylistic features of the barak folk songs performed in Amik Area and Barak Area
- Tez No: 582842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDENİZ EKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk halk müziğinin önemli unsurlarından biri olan uzun hava geleneğine ait Barak ağzı uzun havalarının bölgesel olarak karşılaştırılması ve incelenmesidir. Bu bağlamda Amik ovası ile Barak ovasında icra edilen Barak ağzı uzun havalarının icra ve üslup özellikleri incelendikten sonra elde edilen benzerlikler ve farklılıklar ile ilgili detaylı bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare nad analyze the“Barak ağzı uzun havalar”(Barak accented free rhythm folk songs), which is one of the most important elements of traditional Turkish folk music. İn this context, a detailed evaluation has been made about the similarities and differences obtained after examining the performance and stylistic features of“Barak ağzı uzun havalar”performed in Barak area and Amik area.