İlkokul 4. sınıf kesirler alt öğrenme alanı için gerçekçi matematik eğitimi yönteminin öğrenci başarısına etkisi
The effect of realistic mathematics education method on student's success for primary school 4th grade fractions sub-learning area
  1. Tez No: 582841
  2. Yazar: ASLI KAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Gerçekçi Matematik Eğitimi (GME) yönteminin ilkokul dördüncü sınıf düzeyinde Kesirler alt öğrenme alanında öğrenci başarısına ve tutumuna etkisinin incelendiği bu çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının birinci ve ikinci yarı yılında, İzmir ili Konak ilçesinde yer alan bir devlet okulunun ilkokul dördüncü sınıflarında iki aylık süreyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini oluşturan ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerine matematik ön bilgileri ve ders başarıları bakımından denk gruplar olduğunu belirlemek amacıyla matematik başarısını ve tutumunu ölçen ön testler uygulanmıştır. Matematik başarıları belirli özellikler bakımından denk olan şubelerden biri yansız olarak deney, diğeri kontrol grubu olarak belirlenmiştir. İki adet veri toplama aracı kullanılmıştır. Bu araçlar, öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek için matematik başarı testi ve tutumlarını ölçmek için matematik tutum ölçeğidir Deney grubunda öğretim, araştırmacının kendisi tarafından gerçekleştirilirken, kontrol grubu kendi sınıf öğretmenleri ile geleneksel yöntemle öğretime devam etmiştir. Çalışmada deney grubuna GME'ne dayalı öğretimin genel ilkeleri ilköğretim 4. Sınıf programında yer alan 'Kesirler' alt öğrenme alanına ait kazanımları doğrultusunda aktiviteler hazırlanmıştır. Aktivitelerde gerçek hayat problemlerinden yola çıkılmıştır. Öğrencilerin problem çözme sürecinde kesirler ünitesinde geçen kavramlara ve formüllere kendilerinin ulaşması sağlanmıştır. Kontrol grubuna ise konu ile ilgili tanım ve gerekli bilgiler hazır verilmiş, ders kitabı temel alınarak alıştırmalar birlikte çözülmüştür. Ünite sonunda her iki gruba da tekrar matematik başarı testi ve matematik tutum ölçeği uygulanmış ve grupların uygulama öncesi verileri ile karşılaştırılmıştır. Uygulamadan bir ay sonra her iki gruba da tekrar matematik başarı testi uygulanarak kalıcılık oranları ölçülmüştür. Bu karşılaştırmalar sonucu, 'Kesirler' konusunu GME ile öğrenen öğrencilerin akademik başarılarının, kalıcılık oranlarının ve matematik tutum bildirimlerinin, geleneksel yöntem ile öğrenen gruba göre daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Quantitative research method was used in this study which examined the effect of Realistic Mathematics Education (RME) method on student achievement and attitude in fractions of primary school at 4th grade level. The research was conducted in 2017-2018 academic year. The population of the study consist of 4thgrade students of A primary school located in Konak district of Izmir. . In order to form homogeneous groups , pre-test was applied to the students of the research. Two data collection tools were used. These are math achievement test and math attitude scale. In the experimental group, the teaching was carried out by the researcher herself, while the control group continued with the traditional method of teaching with his / her classroom teachers. In the study, the general principles of RME based teaching to the experimental group were prepared according to the achievements of the 4. Fractions unit in the 4th grade program. Real life problems in the activities. Students have access to the concepts and formulas in the fractions unit during the problem solving process. The control group was provided with the necessary information and necessary information about the subject, and the exercises were solved on the basis of the textbook. At the end of the unit, mathematics achievement test and math attitude scale were applied to both groups and compared with the pre-application data of the groups. One month after the application, retention rates were measured by applying mathematics achievement test to both groups again. As a result of this comparison, it is concluded that the students who are learning the fractions subject with RME have higher academic achievement, retention rates and Mathematical Attitude Notices than students learning traditional methods.