Tenis sporuna yönelik egzersiz bağımlılığı ve huzur ilişkisi
The relationship between exercise addiction and tranquility for tennis sports
- Tez No: 582855
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA GÖKTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHZAR TANER SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı Ankara'da en az bir yıldır haftada 3 gün düzenli spor yapan yetişkin bireylerde egzersiz bağımlılığı ve huzur ilişkisini tespit etmektir. Düzenli spor yapan bireylerde egzersiz bağımlılığı ve huzurun ilişkili olabileceği düşüncesi çalışmanın çıkış noktasıdır. Ayrıca cinsiyet, çocuk sayısı, medeni durum ve eğitim gibi özelliklerde egzersiz bağımlılığı ve huzur değişkeninin farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, çalışma grubunu Ankara'nın ilçelerinden Yenimahalle'de bulunan Karayolları Tenis Kulübü ve Batıkent Tenis Akademisi, Çankaya'da bulunan Tenis Klinik, Topspin Tenis Akademisi ve Marina Park Tenis Akademisi ve Altındağ ilçesinde bulunan Ankara Tenis Kulübü sporcularından 123'ü kadın, 92'si erkek olmak üzere 215 sporcu oluşturmaktadır. Egzersiz bağımlılığına yönelik veriler Tekkurşun Demir, Hazar ve Cicioğlu (2018) tarafından geliştirilen Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği ile toplanmıştır. Ölçek sırasıyla birinci faktör“Aşırı Odaklanma ve Duygu Değişimi”adı altında ilk 7, ikinci faktör“Bireysel-Sosyal İhtiyaçların Ertelenmesi ve Çatışma”6, üçüncü faktör ise“Tolerans Gelişimi ve Tutku”adı altında son 4 maddeyi içermektedir. Huzura yönelik veriler ise Butler ve Kren (2016) tarafından geliştirilen ve Demirci, Ekşi, Dinçer ve Kardaş (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan Perma Ölçeği kullanılmıştır. Verileri analiz etmek için IBM SPSS 23.0 (Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanılmıştır. Çalışmada, ankette kullanılan Likert tipi ölçeklerin güvenirliğinin ölçümü için Cronbach's Alpha yöntemi, demografik özellikler için frekans ve yüzde analizi, örneklemdeki bireylerden elde edilen verilerin özetlenmesi ve veri setindeki değerlerin hangi değer etrafında toplanmış olduğunu belirlemek için tanımlayıcı istatistik analizi (Descriptive Statistics), cinsiyete göre spor ve huzur değişkeninin farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için oluşturulan hipotezlere bağımsız örneklem t-testi (Independent Samples Test), çocuk sayısı, medeni durum ve eğitime göre spor ve huzur değişkeninin farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için oluşturulan hipotezlere bağımsız örneklem tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA), huzur bağımsız değişkeni üzerindeki spor bağımlı değişkeninin etkisini araştırmak amacıyla basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre egzersiz bağımlılığı ve huzur ilişkisi için kadın ve erkek katılımcılar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sporcuların sahip oldukları çocuk sayısı, sporcuların medeni durumları ve eğitimleri egzersiz bağımlılığı ve huzur ilişkisi için anlamlı bir fark oluşturmamıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre spor değişkeni ile huzur değişkeni arasında pozitif orta düzey bir ilişki vardır. Egzersiz bağımlılığındaki 1 puanlık artış huzur değişkeninde 0.276 puanlık artışa neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between exercise addiction and tranquility in adults who have been doing regular sports for 3 days a week in Ankara for at least one year. The starting point of the study was that exercise addiction and peace may be related to the individuals who exercise regularly. In addition, in the characteristics such as gender, number of children, marital status and education, exercise addiction and tranquility to determine whether the variable varies. For this purpose, the working group was selected from tennis clubs in Ankara's district, Karayolları Tennis Club and Batıkent Tennis Academy in Yenimahalle and the Tennis Clinic and Marina Park Tennis Academy located in Çankaya and lastly Ankara Tennis Club located in Altındağ. There were 215 athletes including 123 women and 92 men. Data on exercise addiction were collected with the Exercise Dependence Scale developed by Tekkurşun Demir, Hazar and Cicioğlu (2018). The scale contains respectively as the first factor of 7 items called“Extreme Focus and Emotion Change”, second factor of 6 items called“Postponement of Individual-Social Needs and Conflict”and lastly third factor of 4 items called“Tolerance Development and Passion”. The data related to tranquility was collected the Perma scale prepared by Butler and Kren (2016) and adapted to Turkish by Demirci, Ekşi, Dinçer and Kardaş (2017). IBM SPSS 23.0 (Statistical Package for Social Sciences) package program was used to analyze the data. Cronbach's Alpha method was used to measure the reliability of the Likert-type scales used in the survey. It was also used that frequency and percentage analysis for demographic characteristics, summarizing the data obtained from the individuals in the sample and descriptive statistics to determine which values are gathered around the values in the data set (Descriptive Statistics). t-test (Independent sample test) for the hypotheses to determine whether exercise addiction and tranquility the variable differ according to gender and independent sample one-way analysis of variance (One-Way ANOVA) to determine hypotheses to determine whether the number of children, marital status, and education vary were also used in this study. Finally a simple linear regression analysis was performed to investigate the effect of the exercise addiction variable on the tranquility argument. According to the findings of the study, no significant difference was found between the male and female participants for the relationship between exercise addiction and tranquility. The number of children, the marital status of the athletes and their education did not make any significant difference for the exercise addiction and tranquility relationship. According to the results of the regression analysis, there is a positive and moderate relationship between the exercise addiction variable and tranquility variable. A 1-point increase in exercise addiction leads to an increase in tranquility variable by 0.276 points.