Türkiye ve dünyada bitki hastalıklarının biyolojik mücadelesi
Biological control of plant disease in Turkey and in the world
- Tez No: 58287
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEMİR HANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE VE DÜNYADA BİTKİ HASTALDXLARININ BİYOLOJİK MÜCADELESİ GULUZAR YILDIZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Yard. Doç. Dr. Özdemir HANCIO?LU 1997, Sayfa 122 Jüri: Yard. Doç. Dr. Özdemir HANCIO?LU Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER Prof. Dr. Haluk SORAN Bu derlemede, bazı önemli bitki hastalıklarının biyolojik mücadeleleri ele alınmıştır. Ülkemizde ve dünyada, biyolojik kontrol yöntemleri kullanılarak savaşım olanakları aranan hastalıklara öncelik verilmiş, bunlarla ilgili yapılan savaşım uygulamaları belirtilmiştir. Yapılan literatür taramalarında, biyolojik savaşımın dünyada 30-40 yıldır uygulandığı ve son yıllarda biyolojik kontrol ajanlarının kimyasal bileşikler ile kombine kullanımları ile daha da etkili olarak pratiğe aktarıldığı görülmektedir. Ülkemizde ise biyolojik mücadele konusu 1985'lerde ilgi görmeye başlamış, özellikle solgunluk, kök ve kök boğazı çürüklüğü, fide yanıklığı ve çökerten gibi toprak kökenli hastalıklara karşı biyolojik mücadele sistemlerinin geliştirilmesi ve uygulanması üzerinde çalışmalara başlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda özellikle toprak kökenli hastalıklarla mücadelede biyokontrol ajanlarının kullanımının daha iyi sonuçlar verdiği belirtilmiştir. Biyolojik mücadelenin başardı bir şekilde uygulanması için çevre koşulları, konukçu, patojen, beslenme koşulları, sıcaklık ve diğer parametrelerin çok iyi gözlenmesi, bunun için gerekli koşulların sağlanarak, gelişen teknolojinin takip edilmesi ve bu konuda yeterli elemanların yetiştirilmesi gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Bitki hastalıkları, biyolojik mücadele, antagonizm.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis BIOLOGICAL CONTROL OF PLANT DISEASE IN TURKEY AND IN THE WORLD GULUZAR YILDIZ Ankara University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Department Of Plant Protection Supervisor: Asst. Prof. Dr. Özdemir HANCIOGLU 1997, Page 122 Jury: Asst. Prof. Dr. Özdemir HANCIOGLU Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER Prof. Dr. Haluk SORAN Biological control of some important diseases of the plants have been handled in this compilation. Diseases for which biological agent are used, thereby assuring control with them, have taken the priority in Turkey. Besides control applications conducted for this purpose have also been touched upon in this study. The available literature suggests that biological control has been applied in the World for 30 or 40 years. The control is carried out more effectively with the introduction of chemical compounds used in combination with biological agents. Biological contro in our country drew interest together with the year 1985. Biological control methods for diseases mainly caused by the soil, such as paleness, root decay etc, have been investigated. The studies conducted suggests that the use of biocontrol agents give better results in the control for diseases caused by the soil. For a successful application of biological control, it is essential that environmental conditions, nutrimental conditions, temperature and other parameters be observed, and further that the developing technology be followed up and capable staff be trained. KEY WORDS: Plant disease, biological control, antagonism.