A.Ü.Ziraat Fakültesi Kenan Evren Uygulama ve Araştırma Çiftliği topraklarının mikrobiyal biyokütle düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 58286
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY HAKTANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ A. Ü. ZİRAAT FAKÜLTESİ KENAN EVREN UYGULAMA ve ARAŞTIRMA ÇİFTLİ?İ TOPRAKLARININ MİKROBİYAL BİYOKÜTLE DÜZEYLERİNİN ARAŞTIRILMASI Oğuz Can TURGAY Ankara Üniversitesi Fen bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Koray HAKTANIR 1997, Sayfa: 63 Jüri : Prof Dr. Koray HAKTANIR Doç.Dr. Sevinç ARCAK Doç.Dr. Nur OKUR Toprak mikrobiyal biyokütlesi terimi çeşitli tarımsal etkinliklere dayalı olarak toprak organik maddesindeki dönüşümlerin bir göstergesi olup yaklaşık 20 yıldır toprak ekolojisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu araştırmada toprak mikrobiyal biyokütle belirlemelerinde en sık kullanılan CFIM (kloroform fumigasyon-inkübasyon metodu) ve CFEM (kloroform fumigasyon-ekstraksiyon metodu ) metodları uygulanarak Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kenan Evren Uygulama ve Araştırma Çiftliğinin farklı bitki desenleri altındaki topraklarının biyokütle içeriğinin saptanması hedeflenmiştir. Bu nedenle 5 farklı bitki deseninden (0-15 cm derinlik) Mayıs ve Eylül aylarında örneklemeler yapılarak CFIM ve CFEM metodları uygulanmıştır. CFIM uygulamasıyla her ne kadar beklenen sonuçlar elde edilemese de CFEM uygulamasıyla sağlanan bulgular toprak mikrobiyel biyokütle içeriğinin amenajman pratiklerine, mevsimsel değişimlere ve toprağın bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerine bağlı olarak değiştiğini göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER : Toprak mikrobiyal biyokütlesi Kloroform fumigasyonu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis INVESTIGATION OF THE SOIL MICROBIAL BIOMASS LEVELS AT ANKARA UNIVERSITY AGRICULTURE FACULTY KENAN EVREN RESEARCH AND TRAINING STATION SOIL Oğuz Can TURGAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. Koray HAKTANIR 1997, Page : 63 Jury : Prof.Dr. Koray HAKTANIR Assoc. Prof.Dr. Sevinç ARCAK Assoc.Prof.Dr. Nur OKUR The term of soil microbial biomass is an index that displays the conversions of the soil organic matter related with the agricultural activities and has been used intensively in soil ecology for about 20 years. The object of this study is to evaluate the soil microbial biomass content of the Kenan Evren Research and Training Station of Agriculture Faculty of Ankara University under variable plant covers. For this purpose, the soil samples were collected from 5 different plant covers in may and September then CFIM and CFEM procedures applied to all soil samples. Although the results obtained from CFIM were not satisfactory, the findings of CFEM showed that soil microbial biomass could change depend on the management, seasonal fluctations and some physical and chemical characteristics of the soil. KEY WORDS : Soil microbial biomass Chloroform fumigation